La Spezia - panorama

La Spezia to miasto w północno-zachodnich Włoszech, położone na Riwierze Lewantyńskiej nad brzegiem Morza Liguryjskiego w samym centrum Zatoki La Spezia, nazywanej także często Zatoką Poetów (Golfo dei Poeti). Jest to drugie (po Genui) największe miasto Ligurii, które zamieszkuje blisko 100 tysięcy osób, na terenie którego znajduje się jedna z najważniejszych baz włoskiej marynarki wojennej. Dzięki strategicznemu położeniu w samym sercu głębokiej zatoki La Spezia już od zamierzchłych czasów stanowiła jeden z ważniejszych portów handlowych na Morzu Liguryjskim. Największy rozwój miasta przypadł jednak dopiero na drugą połowę XIX wieku, gdy rozpoczęto tu budowę rozległego arsenału morskiego. W czasie II wojny światowej został on, podobnie jak i same miasto dotkliwie zniszczony w wyniku alianckich nalotów bombowych. Po wojnie miasto wraz z arsenałem zostało pieczołowicie odbudowane. Niestety arsenał obecnie nie jest dostępny dla turystów. Dla gości dostępne jest jedynie niepozorne aczkolwiek niezwykle interesujące Muzeum Technologii Morskiej (Museo Tecnico Navale). La Spezia stanowi także dogodny punkt wypadowy do zwiedzania niezwykle malowniczego parku narodowego Cinque Terre.

Zwiedzanie

Najstarsza część La Spezia rozciąga się od okolic głównego dworca kolejowego do portu. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest usytuowany na malowniczym wzgórzu średniowieczny Zamek św. Jerzego (Castello San Giorgio). Jego budowa rozpoczęta została na przełomie XIV i XV stulecia. Twierdza powstała w miejscu starej wieży obserwacyjnej. Na przełomie wieków zamek był wielokrotnie powiększany i przebudowywany. Obecnie w jego murach znajduje się Muzeum Archeologiczne (Museo Del Castello). W La Spezia znajduje się także wiele zabytkowych pałaców, interesujących secesyjnych kamienic oraz malowniczy ogród botaniczny. Warto udać się także do znajdującego się przy Placu Verdiego i wybudowanego tuż przed wybuchem II wojny światowej głównego urzędu pocztowego (Ufficio Postale Poste Italiane). Wewnętrzną cześć wieży budowli pokrywa futurystyczna mozaika autorstwa Enrico Prampoliniego oraz Luigiego Fillia. Przedstawia ona m.in. futurystyczne pojazdy przyszłości. Ponadto zachowało się tu także wiele zabytkwych kościołów. Najważniejsze z nich to m.in. kościół Chrysusa Króla, kościół Santa Maria della Salute, wybudowany w latach 1897-1901 kościół Matki Boskiej Śnieżnej (Chiesa di Nostra Signora della Neve) oraz najstarszy w mieście XIII wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Basilica di Santa Maria Assunta).

Ciekawostki

  • Port w La Spezia przeszedł do historii zaraz po II wojnie światowej. To właśnie stąd w ciągu zaledwie trzech lat, począwszy od 1945 roku, 23 tysiące Żydów potajemnie opuściło Włochy, wypływając na statkach z La Spezia do Palestyny.

mail