Sieradzki Park Etnograficzny

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Łódzkie
Miejscowość: Sieradz
GPS: N: 51°35'31.80", E: 18°44'53.10"
Sieradzki Park Etnograficzny - panorama
Sieradz to miasto w centralnej Polsce (województwo łódzkie), położone nad rzeką Wartą (prawy dopływ Odry), w Kotlinie Sieradzkiej. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowany we wschodniej części miasta przy ulicy Grodzkiej 1 Sieradzki Park Etnograficzny. Pomysł na utworzenie skansenu narodził się już w latach sześćdziesiątych XX wieku. Inicjatorem założenia nowej placówki była ówczesna dyrektor Muzeum Regionalnego w Sieradzu, Zofia Neymanowa. Park powołano decyzją Powiatowej Rady Narodowej w Sieradzu na początku 1973 roku. Pierwszym obiektem, jaki zrekonstruowano był pochodzący ze Zgierza, Dom Tkacza. Następnie, na terenie parku etnograficznego utworzono zagrodę Szczepana Muchy - rzeźbiarza ze wsi Szale. W jej wnętrzu zgromadzono bogatą kolekcję prac artysty. Na uwagę zasługuje także typowa dla regionu sieradzkiego zagroda z XIX wieczną szerokofrontową chałupą, stodołą oraz wozownią. Ponadto na terenie skansenu znajduje się: pochodzący z 1810 roku spichlerz z Brąszewic-Zabrodzia, piec chlebowy z Kopyści oraz wiata z maszynami i urządzeniami wiejskim. Placówka realizuje program Krzesiwo, w ramach którego odbywają się warsztaty i spotkania z twórcami ludowymi, co wychodzi naprzeciw postulatowi promowania kultury ludowej regionu sieradzkiego.

Ciekawostki
- Na terenie skansenu znajduje się także głaz pod którym latem w 2010 roku zakopana została skrzynia czasu z pamiątkami i wspomnieniami mieszkańców Ziemi sieradzkiej.
Godziny otwarcia
- od wtorku do piątku w godz.: 10:00-15:30
- sobota i niedziela w godz.: 10:00-17:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Będąc w Kazimierzu Dolnym warto przeprawić się promem przez Wisłę, by odwiedzić malownicze ruiny renesansowego zamku w Janowcu. W murach warowni znajduje się najmniejszy hotel w Polsce dysponujący zaledwie jednym dwuosobowym pokojem.
Reklama
Polub nas