Montefrío

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Andaluzja
GPS: N: 37°19'9.00", W: 4°0'27.00"
Montefrío
Montefrío - panorama
Montefrío to niewielka miejscowość w południowej Hiszpanii, położona u podnóża gór Sierra de Parapanda, około 55 km w kierunku północno-zachodnim od Grenady. Jego początki sięgają prehistorycznych czasów, kiedy to założona została tu pierwsza osada. W czasach kiedy Półwysep Iberyjskich znajdował się pod panowaniem Maurów na okolicznym wzgórzu wzniesiona została imponująca twierdza (Castillo de Montefrío). Kiedy w czasie rekonkwisty miasto zostało przejęte przez wojska chrześcijańskie fortecę częściowo przebudowana na kościół. Budowę gotyckiej świątyni ukończono w pierwszej dekadzie XVI wieku. Swój obecny renesansowy kształt budowla uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została pod nadzorem wybitnego hiszpańskiego architekta Diego de Siloé.

Zwiedzanie
Zabudowę Montefrío stanowią rzędy białych domów okalających pnące się w górę kręte uliczki. Większość zabytków miasteczka znajduje się na niezwykle malowniczym urwistym wzgórzu. To właśnie tutaj znajduje się kościół (Iglesia de la Villa) który otoczony jest ruinami dawnej arabskiej twierdzy. Wewnątrz świątyni znajduje się muzeum poświęcone historii miasteczka oraz jego okolic. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. neoklasycystyczny kościół Iglesia de la Encarnación oraz XVI wieczna kamienica Casa de Oficios (obecnie siedziba informacji turystycznej). W 2014 roku prestiżowy magazyn National Geographic zaliczył Montefrío do 10 najpiękniejszych pod względem krajobrazu miasteczek na całym świecie.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W latach 90 ubiegłego stulecia Ibiza została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Wyspa ta została uznana za najbardziej rozrywkowe miejsce na świecie z największą ilością miejsc rozrywki, która według rożnych szacunków wynosiła wtedy około 750. Do tej porty nie straciła ona tego tytułu.
Reklama
Polub nas