Bari

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Apulia
Populacja: 326 792
Powierzchnia: 116 km²
GPS: N: 41°7'33.60", E: 16°52'6.16"
Bari
Bari - panorama

Bari to miasto portowe w południowo-wschodniej części Włoch, położone nad Morzem Adriatyckim. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska osada Barium. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Bizancjum a później przejęli je Normanowie. Za ich panowania w mieście wzniesiony został warowny zamek. Jego fundatorem był ówczesny hrabia Sycylii Roger II de Hauteville. W tym czasie też Bari stało się jednym z największych portów handlowych na obszarze południowo-wschodniego wybrzeża Italii. Na przełomie XI i XIII wieku z portu w Bari wypływały często statki z chrześcijańskimi rycerzami, biorącymi udział w licznych zbrojnych wyprawach krzyżowych. Prężnie rozwijający się handel morski powodował bogacenie się i coraz szybszy rozwój miasta. W XIII wieku miasto przekształciło się w republikę a później w samodzielne księstwo. Wtedy też ówczesny król Sycylii - Fryderyk II polecił rozbudowę miejscowego zamku, a także wzmocnienie i rozbudowę miejskich obwarowań. W połowie XVI wieku Bari dostało się pod panowanie królestwa Neapolu, a w latach 1796-1814 miastem rządzili Francuzi. W 1861 roku miasto stało się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Zwiedzanie

Obecnie Bari to ważny włoski ośrodek kulturalnym i handlowy z dużym portem morskim. Zachowało się tu także pełne wąskich i krętych uliczek urokliwe zabytkowe stare miasto. Najważniejsze zabytki miasta to m in. wzniesiona w latach 1087-1132 monumentalna romańska Bazylika św. Mikołaja, pochodząca z przełomu XI i XII wieku romańsko-gotycka Katedra św. Sabina (San Sabino), potężny renesansowy zamek Normandzki (Castello Normanno Svevo), romański Kościół św. Marka z Wenecji, XVI wieczny Pałac Sforzów, Klasztor Franciszkanów, romański Kościół św. Grzegorza oraz XVI wieczny Fort św. Antoniego. Patronem Bari jest żyjący w IV wieku n.e. św. Mikołaj z Miry (obecna Turcja). Zasłynął on jako cudotwórca ratując rozbitków i całe miasta od głodu. W 1087 roku, kiedy Mirę opanowali Arabowie jego relikwie zostały przeniesione do Bari, gdzie po dziś dzień spoczywają w specjalnie zbudowanym ku jego czci soborze. Jego święto przypada na 8 maja (rocznica przeniesienia jego relikwii).

Zdjęcia [12]
Bari
Miasta Michael· 776
Bari
Miasta Michael· 753
Bari
Miasta Michael· 771
Bari
Miasta Michael· 788
Bari
Miasta Michael· 750
Bari
Miasta Michael· 792
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Odwiedzając Wenecję na pewno natkniemy się gdzieś na wizerunek skrzydlatego lwa. Jest on symbolem św. Marka (jednego z ewangelistów), który jest patronem Wenecji. Złoty lew to także główna nagroda na corocznym europejskim festiwalu filmowym w Wenecji.
Polub nas