Wenecja (Venezia)

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Wenecja Euganejska
Populacja: 266 181
GPS: N: 45°26'3.61", E: 12°20'19.62"
Wenecja
Wenecja - panorama
Wenecja to zabytkowe miasto w północno-wschodnich Włoszech, położone na licznych wyspach otoczonych labiryntem kanałów połączonych przeszło 400 mostami. Miasto założone zostało w połowie V wieku przez uciekinierów chroniących się przed najazdami barbarzyńskich plemion Wizygotów, Hunów i Ostrogotów. Postanowili oni założyć swoją osadę w jakimś trudno dostępnym miejscu i wybrali bagniste wyspy laguny górnego Adriatyku. W początkach swojego istnienia miasto znajdowało się pod panowaniem Bizancjum, jednak szybko się uniezależniło i stało się republiką kontrolującą wybrzeże Adriatyku, Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr oraz Korfu. W IX wieku weneccy kupcy wykradli relikwie ewangelisty i apostoła św. Marka znajdujące się w Aleksandrii i przywieźli na lagunę wenecką. Wkrótce potem św. Marek stał się patronem miasta a ku jego czci wzniesiono imponującą Bazylikę.
W okresie wypraw krzyżowych jeden z najsławniejszych wodzów weneckich doża Enrico Dandolo zajmując Konstantynopol wzmacnia potęgę Wenecji i rozpoczyna ekspansję republiki na Bliski Wschód. Okres świetności Republiki Weneckiej trwał do końca XVIII wieku, kiedy to została ona podbita i zdobyta przez Napoleona Bonaparte. Zaraz potem przekazał ją pod panowanie Austrii. Ostatecznie w XIX wieku Wenecja weszła w skład nowo powstałego Królestwa Włoch. Państwo weneckie była najdłużej istniejącą republiką w całych dziejach historii ludzkości.

Zwiedzanie
Obecnie Wenecja to jedno z najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych europejskich miast. Próżno tu szukać samochodów czy autobusów. Cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo, a najpopularniejszym środkiem lokomocji w Wenecji jest vaporetto (tramwaj wodny) lub gondola. Centrum historyczne miasta stanowi plac św. Marka, który otoczony jest imponującymi budowlami pochodzącymi z okresu świetności dawnej Republiki. Przy placu znajduje się wzniesiona w latach 1063-1094 Bazylika św. Marka. Przepływająca przez środek miasta główna arteria wodna Wenecji - Canal Grande uważana jest za jedną najpiękniejszych ulic świata. Wzdłuż jego brzegów wzniesiono liczne, reprezentacyjne budowle i pałace z fasadami skierowanymi w stronę wody. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. Pałac Dożów (dawna siedziba władców i rządu Wenecji), zbudowany w latach 1597-1610 Kościół San Giorgio Maggiore, barokowy Kościół Santa Maria della Salute oraz liczne kamienne mosty z których najbardziej znany jest rozsławiony przez XIX wiecznych romantycznych pisarzy Most Westchnień.
W 1987 roku Wenecja wraz ze swymi lagunami została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- W 1966 roku Wenecja doświadczyła największej powodzi w swoich dziejach. Miasto udało się wówczas ocalić, ale Wenecja, nawet jeśli nie nawiedza jej aqua alta (fala przyptywu) każdego dnia musi zmagać się z wieloma innymi problemami, jak choćby postępujące niszczenie startych zabytkowych pałaców.

Venice in a Day from Joerg Niggli on Vimeo.

Zdjęcia [37]
Wenecja
Miasta malby· 895
Wenecja
Miasta malby· 833
Wenecja
Miasta malby· 853
Wenecja
Miasta malby· 919
Wenecja
Miasta malby· 851
Wenecja
Miasta malby· 959
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Florencji pochodzi słynny włoski pisarz i dziennikarz Carlo Lorenzini (znany głównie pod pseudonimem Carlo Collodi), Jest on autorem książki o sympatycznym drewnianym pajacyku zwanym Pinokio. Zmarł on nieświadomy wielkiej kariery swojej powieści, która tak na prawdę była satyrą na stosunki panujące między ludźmi. Pochowany został w bazylice San Miniato al Monte we Florencji.
Reklama
Polub nas