Trebinje (Требиње)

Bośnia i Hercegowina
Kraj: Bośnia i Hercegowina
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Republika Serbska
Strona Internetowa: www.trebinje.rs.ba
GPS: N: 42°42'42.31", E: 18°20'51.50"
Trebinje
Trebinje - panorama

Trebinje to miasto w Bośni i Hercegowinie, położone na północnym krańcu kraju nad rzeką Trebišnjicą. Jego początki sięgają czasów rzymskich, kiedy to założona została tu pierwsza osada. W IV wieku w pobliżu miasta założony został prawosławny męski monastyr w miejscu którego Konstantyn Wielki ufundował wedle tradycji pierwszy chrześcijański klasztor. Jakiś czas później świątynia została zniszczona i na kilka wieków zapomniana. Życie monastyczne odrodziło się dopiero na przełomie XIII i XIV wieku z fundacji serbskiego króla Stefana Urosza II Milutina. Praktycznie do połowy XIV wieku miasto należało do Serbii. W 1377 roku Trebinje zostało włączone do Królestwa Bośni, a w latach 1466-1878 znajdowało się pod panowaniem osmańskim. W czasie rządów Tureckich w mieście wytyczono nowy rynek a także wybudowano nad rzeką twierdzę. Wtedy też wzniesiono nowe mury miejskie oraz wybudowano dwa meczety i wieżę zegarową. W 1694 roku zniszczony został klasztor, którego odbudowa przeprowadzona została dopiero w 1928 roku. W 1878 roku Trebinje dostało się pod panowanie Austro-Węgier. Po II wojnie światowej miasto stało się częścią Jugosławii po rozpadzie której znalazło się na terenie Republiki Serbskiej.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Trebinje jest usytuowany na obrzeżach miasta nad brzegiem rzeki prawosławny męski klasztor Zaśnięcia Matki Bożej znany także jako Monaster Tvrdoš. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to powstała tu pierwsza świątynia. Klasztor, z przerwami funkcjonował do 1694 roku, kiedy to został zniszczony przez Turków. Odbudowany został dopiero w 1928 roku z fundacji zamożnego byłego mieszkańca Trebinje, Nikoli Runjevaca, zamieszkałego w USA. Pozostałe ważne zabytki Trebinje to m.in. spinający brzegi rzeki kamienny Most Arslanagicia, meczet Careva džamija oraz cerkiew św. Jerzego.

Zdjęcia [7]
Trebinje
Miasta Ziora· 847
Trebinje
Miasta Ziora· 808
Trebinje
Miasta Ziora· 862
Trebinje
Miasta Ziora· 781
Trebinje
Miasta Ziora· 837
Trebinje
Miasta Ziora· 830
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W czasie wojny bałkańskiej oddziały bośniackich Serbów oblegały Sarajewo przez blisko 3 i pół roku. Było to najdłuższe i najbardziej krwawe oblężenie w historii Europy po II wojnie światowej. Szacuje się, że w tym czasie w mieście zginęło około 10 tysięcy osób. W późniejszych latach wydarzenia z tamtego okresu stanowiły inspirację dla wielu twórców filmowych.
Polub nas