Perugia (stolica Umbrii) to miasto w środkowych Włoszech, położone pomiędzy Jeziorem Trazymeńskim, a rzeką Tyber. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych kiedy to Etruskowie założyli tu jedną ze swoich osad i nazwali ją Peruzja. Jakiś czas później wioska rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy, który stał się jednym dwunastu miast ligi etruskiej. W czasie drugiej wojny punickiej jaka toczyła się w latach 218-201 p.n.e. między Kartaginą i Rzymem, Peruzja opowiedziała się za tymi drugimi. Kolejnym ważnym epizodem w dziejach miasta był 41 rok p.n.e., kiedy to schował się tu Lucjusz Antoniusz (brat Marka Antoniusza) przed wojskami cesarza Oktawiana Augusta. Po trwającym kilka miesięcy oblężeniu Perugia została doszczętnie zniszczona (podpalił miasto jeden z obrońców). Ostatecznie Oktawian, przebaczył Lucjuszowi jego wcześniejsze występki, a także polecił odbudować zniszczone przez pożar miasto. W IX wieku Perugia dostała się pod władanie Papieży, a co za tym idzie stała się częścią Państwa Kościelnego istniejącego w okresie od około 755 do 1870 roku. Na przestrzeni XII-XIV wieku miasto było świadkiem kilku konklawe (wybrano tu m.in Honoriusza II, Celestyna V czy Klemensa V). W połowie XIX wieku Perugia została zajęta przez Austriaków, a w 1860 roku wraz z całą Umbrią została przyłączona do Piemontu (obecnie kraina historyczna w północno-zachodnich Włoszech). Miasto zostało częściowo zniszczone przez trzęsienia ziemi jakie nawiedziło okoliczne tereny w 1997 roku. Obecnie Perugia to to prężny ośrodek uniwersytecki o silnych tradycjach kulturalnych i artystycznych.
Zwiedzanie
Zabytkowa część Perugia położona jest na malowniczym wzgórzu. Starówkę otaczają średniowieczne mury obronne, a jej serce stanowi plac zwany Piazza IV Novembre. W jego centralnym punkcie znajduje się imponująca XIII wieczna fontanna Maggiore. Stanowi ona wspólne dzieło pochodzących z Pizzy - Nicoli i Giovanniego Pisanów (ojca i syna). Tuż za fontanną wznosi się gotycka katedra św Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo). Świątynia ta wzniesiona została w latach 1345-1490 i łączy w sobie prostotę i surowość gotyku z barokowym bogactwem ozdób. W jej wnętrzu przechowywany jest ślubny pierścień Marii Dziewicy, który trafił tu Chiusi. Pozostałe ważne zabytki Perugii to m.in. XV wieczna bazylika San Domenico (największy kościół miasta), pochodzący z przełomu XIII i XV wieku budynek ratusza miejskiego (Palazzo dei Priori), stanowiący pozostałość po dawnym opactwie benedyktynów kościół św. Piotra (Basilica di San Pietro), National Gallery of Umbrian (galeria w której zgromadzono kolekcję sztuki z okresu średniowiecza i renesansu), kaplica św. Seweryna (Cappella di San Severo) oraz XVI wieczna renesansowa twierdza Paolina (Rocca Paolina).
Ciekawostki
- Od nazwy miasta wziął swój pseudonim artystyczny słynny włoski malarz i rysownik epoki renesansu Pietro Perugino (Pietro di Cristoforo Vannucci). Żył i tworzył on na przełomie XV i XVI wieku. Przyjaźnił się także z samym Leonardem da Vinci, dla którego twórczości żywił wielki podziw.