Trydent (Trento)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Trydent-Górna Adyga
Populacja: 112 142
GPS: N: 46°4'2.62", E: 11°7'16.67"
Trydent
Trydent - panorama

Trydent to miasto w północno-wschodnich Włoszech, położone w Alpach Wschodnich nad rzeką Adygą. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka celtycka osada. Na początku III wieku została ona podbita i zajęta przez Rzymian, który założyli to jedną ze swoich kolonii zwaną Tridentum (nazwa ta związana jest prawdopodobnie od otaczających miasto trzech charakterystycznych szczytów górskich: Bondone, Calisio i Marzola). Po upadku Cesarstwa Rzymskiego miasto dostało się pod panowanie Ostrogotów, a później Longobardów. W połowie X stulecia Trydent został przyłączony do Bawarii, a niespełna wiek później założone zostało tu biskupstwo. W 1363 miasto zostało zajęte przez Habsburgów. W latach 1545-1563 w Trydencie odbył się słynny Sobór trydencki, który był odpowiedzią na narastającą potrzebę reform w Kościele katolickim. Obecnie sobór ten uznawany jest za początek okresu kontrreformacji.W roku 1866 roku miała miejsce nieudana próba włączenia Trydentu do Włoch. Do 1918 roku miasto znajdowało się w granicach Austro-Węgier, kiedy to na podstawie traktatu pokojowego zawartego w Saint-Germain-en-Laye zostało przyłączone do Włoch.

Zwiedzanie

Serce Trydentu stanowi niezwykle malowniczy Plac Katedralny (Piazza del Duomo). W jego centralnym punkcie znajduje się wybudowana w 1767 roku fontanna okazała Neptuna. Swego czasu jej budowę uznano za śmiałe posunięcie, które łączyło w sobie przeciwieństwa: górskie miasto z morzem, a także katedrę z pogańskim bóstwem. Północną część placu zamyka okazała romańska katedra św Wirgiliusza (Cattedrale di San Vigilio). Kościół ten wzniesiony został na przełomie XII i XIII wieku w miejscu dawnej świątyni w której złożone zostały relikwie obecnego patrona miasta św Wirgiliusza. W wnętrzu katedry warto zwrócić uwagę na imponujący bogato zdobiony barokowy baldachim (będący kopią baldachimu Berniniego z bazyliki św. Piotra ) oraz XIV wieczne freski. Pozostałe ważne zabytki Trydentu to m.in. XII wieczny Palazzo Pretorio (obecnie siedziba Muzeum Sztuki), XVI wieczny kościół Matki Bożej Większej (Chiesa di Santa Maria Maggiore), XII wieczne opactwo św. Wawrzyńca (Abbazia di San Lorenzo), XVI wieczny budynek ratusza miejskiego oraz górujący nad miastem okazały XIII wieczny zamek Buonconsiglio (dawna siedziba biskupów trydenckich). Warto też odwiedzić Trydenckie Muzeum Nauk Przyrodniczych oraz poświęcone lotnictwu Muzeum Caproni. Otoczony górami Trydent w lecie stanowi raj dla miłośników pieszych wędrówek, a w zimie dla narciarzy. W 2004 roku Trydent otrzymał tytuł Miasta Alpejskiego.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pierwszym znanym Polakiem, który odwiedził Neapol był Jan Lasocki Odwiedził on miasto w 1448 roku po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego w Padwie.
Reklama
Polub nas