Kazbek (მყინვარწვერი)

Gruzja
Kraj: Gruzja
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Region: Mccheta-Mtianetia
GPS: N: 42°42'0.00", E: 44°31'0.00"
Kazbek - panorama

Kazbek (5033 metry n.p.m.) to góra w północnej Gruzji, położona we wschodniej części Centralnego Kaukazu w bezpośrednim sąsiedztwie rosyjskiej granicy. Jest to jeden z najwyższych szczytów Kaukazu i zarazem trzecia co do wielkości góra kraju. Kazbek jest (podobnie jak Elburs) wygasłym wulkanem, zbudowanym z law trachitowych. Ostatnie erupcje miały miejsce około 6 tysięcy lat temu. Pozostałością działalności wulkanicznej są dziś wyziewy gorących gazów na północnych stokach góry (solfatary). Kazbek uznawany jest za jedną z najpiękniejszych gór Kaukazu, a przez miejscowych nazywany jest Mkinwarcweri co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Zamarznięty Szczyt" lub "Lodowy Szczyt". Choć oglądany z doliny imponuje sylwetką, przytłaczającą wszystkie góry w okolicy to uznawany jest za górę łatwą technicznie. Mimo to góra oprócz dobrego przygotowania, odpowiedniego sprzętu wymaga także wiedzy oraz umiejętności wspinaczkowych i potraf zweryfikować umiejętności i przygotowanie. Główną trudnością w trakcie zdobywania Lodowego Szczytu, mogą okazać się 50-metrowe kuluary (źleby) (40 stopni nachylenia), jakie znajdują się na odcinku wprowadzającym na sam wierzchołek góry. Wejście na sam szczyt, odpłaca wspaniałymi i zapierającymi dech w piersiach widokami. Dla Gruzinów, Kazbek jest kapryśną kobietą, spowitą szczelnie w szal z wiecznych mgieł. Co ciekawe, gruzińscy alpiniści nie wchodzą na sam szczyt góry tłumacząc, iż nie depcze się po głowie niewieście. To właśnie do niej, według mitologii bogowie przykuli Prometeusza. Około 10 kilometrów na wschód od szczytu biegnie słynna Gruzińska Droga Wojenna oraz leży miasto Stepancminda (do 2006 Kazbegi).

Ciekawostki

  • Pierwszego udokumentowanego wejścia na Kazbek dokonali w 1868 roku angielscy alpiniści Douglas W. Freshfield, A.W. Moore i C. Tucker z francuskim przewodnikiem górskim z Chamonix F. Devouassoud.

Zdjęcia [8]
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 273
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 271
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 255
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 269
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 276
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 266
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na gruzińskiej fladze w kształcie prostokąta znajduje się pięć czerwonych krzyży. W centralnej części umieszczony jest krzyż św. Jerzego (patrona Gruzji) a po bokach są cztery mniejsze zwane krzyżami Bolnisih. Symbolizować ma to Jezusa Chrystusa i czterech ewangelistów.
Reklama
Polub nas