Florencja (Firenze)

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Toskania
Populacja: 368 362
GPS: N: 43°46'7.44", E: 11°15'24.84"
Florencja
Florencja - panorama

Florencja to zabytkowe miasto w środkowych Włoszech (Toskania), położone nad rzeką Arno u podnóża Apeninów. Przez wielu uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast świata. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to ówczesny Cesarz Rzymu Juliusz Cezar w 59 roku p.n.e. założył w miejscu dawnej etruskiej osady kolonię dla byłych żołnierzy i nazwał ją Florentina. W czasie zmierzchu świetności Cesarstwa miasto zostało zdobyte i zniszczone przez Ostrogotów. Pod koniec XII wieku Florencja ogłosiła się wolną komuną miejską i od tego momentu rozpoczyna się dla miasta złoty okres. W 1252 roku we Florencji rozpoczęto bicie słynnych złotych monet (florenów), które w okresie średniowiecza stanowiły jedną z najważniejszych walut Europy. W 1737 roku Florencja wraz z całym obszarem Toskanii dostała się pod panowanie Habsburgów, a w latach 1865-1870 miasto pełniło stolicę Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Florencja - Plan

Zwiedzanie

Najznamienitszą budowlą Florencji jest monumentalna renesansowa katedra Santa Maria del Fiore. Świątynia zaprojektowana została przez wybitnego florenckiego architekta Filippo Brunelleschiego i szczyci się największą ceglaną kopułą na świecie. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy z którego roztacza się przepiękny widok na całe miasto. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry wznosi się majestatyczna Campanile di Giotto - jedna z najpiękniejszych włoskich dzwonnic. Odwiedzając Florencję warto także zobaczyć także będące jedną z najstarszych budowli miasta Baptysterium św. Jana, Pałac Vecchio, szczycącą się największą na świecie kolekcją włoskich obrazów Galerię Uffizi, XIII wieczny kościół Santa Maria Novella, zbudowany w latach 1335-1345 Most Złotników (Ponte Vecchio), Bazylikę di Santa Croce, XV wieczny klasztor San Marco, kaplicę Pazzich oraz XV wieczny Pałac Medyceuszy. Warto także wybrać się na słynny plac Michała Anioła, skąd rozpościera się przepiękna panorama całego florenckiego Starego Miasta. W 1982 roku zabytkowe centrum Florencji zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia [67]
Florencja
Miasta malby· 1771
Florencja
Miasta malby· 1343
Florencja
Miasta malby· 1230
Florencja
Miasta malby· 1155
Florencja
Miasta malby· 1249
Florencja
Miasta malby· 1158
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Starożytny Rzym był pierwszym miastem w historii świata którego liczba mieszkańców przekroczyła milion. Dla porównania Londyn osiągnął taki wynik dopiero na początku XIX wieku, a Nowy Jork w 1875 roku.
Reklama
Polub nas