Bordżomi - panorama

Bordżomi (Borjomi) to miasto i zarazem popularne uzdrowisko w środkowej Gruzji, położone w górach Małego Kaukazu, nad rzeką Kurą. Założone zostało w 1829 roku a wiek później na jego terenie odkryte zostały chlorkowo-wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowe wody mineralne, mające korzystny wpływ na drogi żółciowe i różnego rodzaju choroby przewodu pokarmowego oraz schorzenia sercowo-naczyniowe. W czasach sowieckich niewielka wioska przekształciła się w popularny ośrodek leczniczo-uzdrowiskowy. Wtedy też (w 1921 roku) Bordżomi otrzymało prawa miejskie. Po aneksji Gruzji przez Rosję w Bordżomi utworzony został garnizon wojskowy na którego czele stał dowódca sił zbrojnych na Kaukazie Michaił Woroncow (1782-1856). W czasie swoich rządów unowocześnił południe Rosji, a także południowy Kaukaz. Woroncow był tak oczarowany Bordżomi i miejscowym klimatem, że polecił wybudować tu jedną ze swoich rezydencji. W owym czasie w miasteczku powstało także wile sanatorów które odwiedzane były przez czołowych przedstawicieli ówczesnych władz komunistycznych. Okres prosperity kurortu trwał aż do upadku Związku Radzieckiego. Pozostałością czasach świetności i jest znajdujący się na obrzeżach Bordżomi park Likani, w którym znajdują się dawne zabudowania pałacowe rodziny carskiej (rezydencja nie jest udostępniona dla zwiedzających). Dziś główną atrakcją Bordżomi jest Park Zdrojowy z pijalnią wód oraz basenem termalnym. Zajmuje on dno doliny otoczonej stromymi ścianami porośniętymi bujnym lasem liściastym. Przed wejściem do parku znajduje się dolna stacja kolejki linowej którą wjechać można na szczyt urwiska z którego rozpościera się przepiękna panorama okolicy. Wokół miasta roztaczają się niezwykle malownicze tereny utworzonego w 1995 roku Bordżomsko-Charagaulskiego Parku Narodowego (jednego z największych w Europie). Jego powierzchnia wynosi wynosi 850,83 kilometrów kwadratowych, co stanowi przeszło 1,2% terytorium Gruzji. Na jego terenie wytyczonych zostało kilka ciekawych tras trekkingowych.

Woda Mineralna Bordżomi

Miasto słynie z butelkowanej w tym uzdrowisku wody mineralnej "Bordżomi". Pochodzi ona ze źródła artezyjskiego wypływającego na wysokości 2300 metrów n.p.m. nad kurortem Bakuriani. Stamtąd też jet transportowana rurociągiem do Bordżomi, gdzie jest butelkowana. Eksploatację źródła rozpoczął w 1890 wielki książę Michał Romanow, on też rozwinął i rozreklamował uzdrowisko.

Ciekawostki

  • Bordżomi kandydowało do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich jakie organizowane były w 2014 roku, jednak nie zostało wybrane, a Igrzyska odbyły się w Rosji w Soczi.

mail