Batumi - panorama

Batumi to miasto w południowo-zachodniej Gruzji, położone na wybrzeżu Morza Czarnego w pobliżu tureckiej granicy. Jest to drugie (po Tbilisi) co do wielkości miasto kraju w którym swoją siedzibę ma Gruziński Sąd Konstytucyjny. Założone zostało w okresie wczesnego średniowiecza w miejscu starego fortu rzymskiego Batys, jako gruzińska twierdza o nazwie Tamaryscihe. Swoją obecną nazwę miasto zyskało dopiero w XI stuleciu. W XVII wieku Batumi zostało zdobyte i zajęte przez Turków, a następnie zislamizowane. W 1878 po wojnie rosyjsko-tureckiej zostało zostało wcielone do Imperium Rosyjskiego. W czasie panowania rosyjskiego miasto stało się ważnym ośrodkiem przetwórstwa ropy. Wtedy też powstał tu port naftowy, a także zostało połączone z Baku linią kolejową. W 1918 roku miasto ponownie zostało zajęte przez Turków, a potem Anglików. Jednak już w 1921 roku Batumi zajęte zostało przez Armię Czerwoną i przekształcone w stolicą autonomicznej Adżarskiej SRR. Stan ten trwał aż do upadku ZSRR w 1991 roku. Wtedy to miasto stało się częścią niepodległej Gruzji jako stolica Adżarskiej Republiki Autonomicznej. Obecnie Batumi to ważny ośrodek przemysłowy kraju i popularne uzdrowisko, które uchodzi za letnią stolicą Gruzji.

Batumi - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków Batumi jest wzniesiony w połowie XIX turecki meczet. Głównym pomysłodawcą jego budowy był Muzułmanim i gruziński szlachcic Aslan-Beg Abashidze (1877-1924). Pozostałe ważne zabytki i atrakcje miasta to m.in. pochodzący z początku XX wieku dawny kościół katolicki, Adżarskie Muzeum Krajoznawcze, zbudowana na początku XX wieku synagoga, Muzeum Archeologiczne oraz Delfinarium (delfiny są symbolem Batumi). Z nowoczesnych budowli Batumi na uwagę zasługuje Wieża Alfabetu. Jest to nowoczesna, ażurowa konstrukcja, wyglądem przypominająca spiralę DNA i prezentująca 33 litery gruzińskiego alfabetu. Inicjatorem budowy wieży jako symbolu tożsamości kulturowej Gruzinów był prezydent Micheil Saakaszwili. Wielką popularnością wśród turystów cieszy się także słynna Fontanny Czaczy. Jakiś czas temu płynęła z niej darmowa czacza, czyli słynny gruziński napój uzdrawiający o średniej mocy 50%. Cztery srebrne dysze fontanny wylewały strumienie najprzedniejszej wódki z winogron w jeden wybrany dzień tygodnia sezonu letniego.

Ciekawostki

  • Do 2013 roku w Batumi znajdowało się Muzeum Józefa Stalina, które ze względu na niewielkie zainteresowanie zostało zlikwidowane.

mail

Multimedia