Tbilisi (თბილისი)

Gruzja
Kraj: Gruzja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Tbilisi
Strona Internetowa: www.tbilisi.gov.ge
GPS: N: 41°43'0.00", E: 44°46'60.00"
Tbilisi
Tbilisi - panorama

Tbilisi to stolica i zarazem największe miasto Gruzji, położone nad rzeką Kurą na pograniczu Europy i Azji. Miasto ze wszystkich stron otaczają malownicze wierzchołki gór Kaukazu Małego. Z powstaniem Tbilisi związana jest jedna z miejscowych legend opowiadająca historię jaka przydarzyła się gruzińskiemu królowi Wachtango Gorgasali (452–502). Pewnego dnia władca wybrał się wraz ze świtą na polowanie. Podczas połowów królewski sokół pochwycił bażanta, po czym oba ptaki zniknęły z oczu polujących. Po długich poszukiwaniach myśliwi odnaleźli źródło przy którym obok siebie leżały martwe oba ptaki. Okazało się, że ze źródła tryska gorąca woda która poparzyła śmiertelnie zarówno sokoła jak i bażanta. Zadziwiony tym, co się stało, król Gorgasali przyjrzał się bliżej okolicy - malowniczym stokom górskim pokrytym lasami i żyznej dolinie rzeki. Stwierdził też, że miejsce to obfituje w źródła, z których większość była gorąca. Oczarowany pięknem okolicy nakazał założyć tu miasto, któremu z powodu licznych ciepłych źródeł nadano nazwę Tbilisi, pochodzącą od gruzińskiego słowa "tbili" (თბილი) - ciepły. W początkach swoje istnienia miasto znajdowało się pod zwierzchnictwem perskiego namiestnika, a po 523 roku n.e. Tbilisi dostało się pod panowanie arabskie. Wkrótce potem miasto dostało się we władanie emira, któremu faktycznie podlegał cały kraj. Pod rządami arabów Tbilisi pozostawała aż do drugiej połowy XII wieku, kiedy to zastało przejęte przez Seldżuków pod dowództwem sułtana Alp Arslana bin Chaghri, co zapoczątkowało krótki, lecz niezwykle dotkliwy okres panowania Turków seldżuckich. Opuścili oni miasto w 1122 roku, pokonani uprzednio w bitwie pod Didgori przez Dawida IV Budowniczego (1089-1125). Król ten przywrócił dawne polityczne i gospodarcze znaczenie Tbilisi, czyniąc go stolicą zjednoczonego państwa gruzińskiego, jednego z najpotężniejszych państw Azji Zachodniej. Zapoczątkowało to dynamiczny rozwój miasta jak i całego kraju. Wkrótce potem rozciągająca się od Morza Czarnego do Kaspijskiego zjednoczona Gruzja kontrolowała ważne szlaki handlowe prowadzące do Indii, Iranu, Bizancjum i na Ruś. Okres prosperity miasta trwał do połowy XIII stulecia, kiedy to Tbilisi zostało najechane i zniszczone przez Tatarów. Wtedy też królowa Rudusan rozkazała podpalić Tbilisi, przenosząc swoją siedzibę do Kutaisi. W kolejnych wiekach Tbilisi było wielokrotnie nękane i niszczone. Ponowny okres rozwoju nastąpił dopiero w połowie XVII wieku. Wtedy to w mieście założona przez króla Wachtanga IV (1675-1737), pierwsza gruzińska drukarnia w której wydano drukiem słynny gruziński epos narodowy "Witeź w tygrysiej skórze" autorstwa Szoty Rustawelego. W 1723 roku Tbilisi zostało najechane i zajęte przez Turków, a dekadę później przejęli je Persowie. Jakiś czas później miasto dostało się pod panowanie Imperium Rosyjskiego a potem Związku Radzieckiego pod którego zwierzchnictwem pozostawało aż do 1991 roku, kiedy to nastąpił rozpad ZSRR.

Tbilisi - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest usytuowana na starym mieście okazała Katedra Sioni. Jej historia sięga V wieku n.e. (czy li początków miasta), kiedy to król Wachtang I Gorgasali polecił wznieść tu pierwszą świątynię. W kolejnych wiekach była ona wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Obecna konstrukcja pochodzi z przełomu XI i XII wieku i uznawana jest za archetyp tradycyjnej gruzińskiej świątyni. Nazwa katedry wywodzi się od góry Syjon w Jerozolimie. Dziś budowla stanowi jedną z najważniejszych świątyń Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. W katedrze przechowywany jest krzyż świętej Nino, uznawany za najcenniejszą relikwię Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, dzięki której król Mirian III wprowadził w Gruzji chrześcijaństwo. Kolejnym ważnym zabytkiem Tbilisi jest górująca nad miastem majestatyczna Twierdza Narikala. Jej początki sięgają IV wieku, kiedy to powstały tu pierwsze umocnienia. W kolejnych wiekach forteca była wielokrotnie powiększana i przebudowywana. Na niższym dziedzińcu warowni znajduje się odrestaurowany kościół św. Mikołaja. Do twierdzy można dostać się pieszo, lub korzystając z kolejki linowej ze stacją początkową w Parku Europejskim. Główną arterię Tbilisi stanowi ciągnąca się między Placem Wolności, a Placem Rewolucji Róż Aleja Szoty Rustawelego. Przy niej znajdują się m.in. budynek parlamentu, Gruzińskie Muzeum Narodowe, teatr im. Szoty Rustawelego, opera im. Paliaszwiliego, Galeria Malarstwa oraz Filharmonia. Pozostałe ważne zabytki Tbilisi to m.in. bazylika Anczischati (najstarsza świątynia na terenie miasta), usytuowany na zboczu góry Mtacmindy kościół ojca Dawida, Cerkiew Matki Bożej Metechskiej, wybudowany pod koniec XX wieku monumentalny Sobór Trójcy Świętej (Cminda Sameba), budynek Wielkiej Synagogi, świątynia Kaszweti (św. Jerzego), stary budynek parlamentu, pomnik króla Wachtanga Gorgosalego oraz usytuowany przy Placu Wolności budynek ratusza miejskiego. Odwiedzając Tbilisi warto także wjechać kolejką górską na wzgórze Sololaki, w zachodniej, najstarszej części miasta gdzie znajduje się pomnik Matki Gruzji. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama całego miasta i otaczających go gór.

Ciekawostki

  • Latem 2015 roku, Tbilisi zostało nawiedzone przez wielką powódź w czasie której zniszczone zostały liczne budynki, ulice oraz ogród zoologiczny z którego uciekło wiele niebezpiecznych zwierząt w tym hipopotam, niedźwiedzie, wilki oraz krokodyle.

Zdjęcia [32]
Tbilisi
Miasta Gwiazdeczka· 324
Tbilisi
Miasta Gwiazdeczka· 323
Tbilisi
Miasta Gwiazdeczka· 320
Tbilisi
Miasta Gwiazdeczka· 312
Tbilisi
Miasta Gwiazdeczka· 299
Tbilisi
Miasta Gwiazdeczka· 308
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pierwszy parowiec, któremu udało się przepłynąć Ocean Atlantycki wypłynął z gruzińskiego portu.
Reklama
Polub nas