Campobasso to miasto w środkowych Włoszech, położone na zboczu malowniczego wzgórza pomiędzy rzekami Biferno i Fortore. Założone zostało prawdopodobnie w VII wieku przez Longobardów jako warowny obóz na zboczu wzgórza na którym obecnie znajduje się zamek. Jakiś czas później wokół twierdzy zawiązała się osada, która z biegiem czasu rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Ciężki okres Campobasso przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku alianckich nalotów miasto zostało dotkliwie zniszczone. Po wojnie większość zabytków została zrekonstruowana.
Zwiedzanie
Obecnie Campobasso stanowi jedno z ważniejszych centrów handlowych i administracyjnych regionu. Do czasów obecnych zachowało się tu niewielkie aczkolwiek niezwykle malownicze stare miasto oraz górujący nad okolicą okazały średniowieczny zamek Monforte (Castello Monforte). Warownia ta wzniesiona została w 1450 roku na ruinach dawnego obozu warownego. Fundatorem twierdzy był hrabia Mikołaj Monforte. Zamek został częściowo zrekonstruowany po trzęsieniu ziemi jakie nawiedziło okoliczne rejony w 1805 roku. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękny widok na całe miasto oraz okolicę. W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajduje się XIV wieczny romański kościół Santa Maria Maggiore (Chiesa di Santa Maria Maggiore ). W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na marmurowy ołtarz oraz XIV wieczną rzeźbę Madonny. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. stanowiący jedną z najstarszych budowli miasta kościół św. Jerzego (Chiesa di San Giorgio), Muzeum Szopek, budynek ratusza miejskiego, Pałac św. Jerzego (Palazzo San Giorgio), neoklasycystyczna katedra Świętej Trójcy (Cattedrale della Santissima Trinità) oraz XI wieczny kościół św. Bartłomieja (Chiesa di San Bartolomeo).
Ciekawostki
- Patronem Campobasso jest św. Jerzy, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli, który jako Jerzy Zwycięzca uznany został za wielkiego męczennika przez Kościół prawosławny. Tradycyjna legenda o św. Jerzym opowiada o jego zwycięskim starciu ze smokiem;
- W Campobasso znajduje się słynna szkoła włoskiej policji (Carabinieri);
- Miasto słynie także z produkcji dzwonów z brązu. Pierwsze dzwony tworzono tutaj już w III wieku p.n.e.