Ankona - panorama

Ankona to miasto portowe w środkowych Włoszech, położone na malowniczych wzgórzach adriatyckiego wybrzeża. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych kiedy to greccy osadnicy z Syrakuz założyli tu jedną ze swoich kolonii i nazwali ją Ancon Dorica. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian. Wtedy też niewielka wioska rybacka przekształcona została w port handlowy, który rozbudowany został w I wieku n.e. w czasach panowania cesarza Trajana. Na przełomie IV i V stulecia założone zostało w Ankonie biskupstwo. Pierwszym biskupem miasta został św. Cyriak, który rozpoczął proces chrystianizacji miejscowego społeczeństwa. Po upadku Cesarstwa Ankona dostała się we władanie Ostrogotów, a później została podbita i zajęta przez Franków. Miejscowy port prężnie funkcjonował i rozwijał się aż do przełomu XVI i XVII stulecia, kiedy to nastąpił czas wielkich odkryć geograficznych, a cały ruch morski i handel przeniósł się z akwenu Morza Śródziemnego na Atlantyk. W 1860 roku Ankona stała się częścią nowo utworzonego Zjednoczonego Królestwa Włoch. Obecnie miasto stanowi stolicę prowincji Marche, a także pełni rolę ważnego portu handlowego, posiadającego stałe połączenia promowe z Grecją i Chorwacją.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Ankonie zachowało się wiele niezwykle cennych i interesujących zabytków. Najstarszą część miasta stanowi wzgórze Monte Guasco na którym znajduje się XII wieczna katedra św. Cyriaka (Basilica Cattedrale Metropolitana di San Ciriaco). Budowla ta wzniesiona została w stylu romańsko-bizantyjskim, z fragmentami starożytnymi i wczesnochrześcijańskimi. Do świątyni prowadzi piękny romański portal, wsparty na dwóch kamiennych lwach. Ze wzgórza rozpościera się przepiękna panorama portu oraz morza. Pozostałe ważne zabytki Ankony to m.in. XIII wieczny Pałac Starszyzny (Palazzo degli Anzian), XII wieczny romański kościół Santa Maria della Piazza, wzniesiona w latach 1787-1789 na polecenie papieża Piusa VI barokowa brama miejska (Porta Pia), XIV wieczny kościół św. Franciszka, usytuowany na sztucznej wyspie XVIII wieczny fort Mole Vanvitelliana (Lazzaretto), Muzeum Archeologiczne oraz wybudowany w latach 100-116 n.e. na cześć ówczesnego cesarza rzymskiego Marka Ulpiusza Trajana - Łuk Triumfalny.

Ciekawostki

  • Pod koniec II wojny światowej (w 1944 roku) Ankona została zdobyta przez II Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa, co ułatwiło sprzymierzonym przełamanie tzw. linii Gotów (system niemieckich umocnień we Włoszech zbudowany w latach 1943-1944 osłaniający dolinę Padu). W mieście znajduje się także cmentarz żołnierzy polskich z okresu II wojny światowej.

mail