Mediolan (Milano)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Lombardia
Populacja: 1 308 735
Powierzchnia: 182 km²
GPS: N: 45°27'49.28", E: 9°11'17.31"
Mediolan
Mediolan - panorama

Mediolan to zabytkowe miasto w północnych Włoszech, położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino i Adda. Jest to drugie co do wielkości (po Rzymie) miasto Włoch i zarazem finansowo-gospodarcze centrum kraju gdzie swoje siedziby mają takie instytucje jak włoska giełda, banki czy największe włoskie korporacje. Przez wielu Mediolan uważany jest za najbardziej stylowe miasto świata i światową stolicę mody. Historia miasta sięga IV wieku p.n.e. kiedy to celtyckie plemię Insubrów założyło tu jedną ze swoich osad. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu swoją kolonię zwaną Mediolanum. W 286 roku cesarz Massimiano wybrał miasto na swoją rezydencję co zapoczątkowało okres wielkich zmian. Wzniesiono wówczas m.in. okazały amfiteatr oraz wybudowano nowe potężne mury miejskie. Na początku IV wieku Massimiano stało się ważnym centrum chrześcijaństwa. To właśnie tutaj zachodniej części Imperium Rzymskiego - Konstantyn wraz z cesarzem wschodniej części - Licyniuszem ogłosili słynny edykt (tzw. edykt mediolański), dający swobodę wyznania chrześcijanom. Wraz ze schyłkiem Cesarstwa i coraz częstszymi najazdami barbarzyńców rozpoczęła się także powolna stagnacja. W 452 roku miasto zostało podbite i zajęte przez Hunów, a 489 roku przejęli je Ostrogoci. W 569 roku Mediolan został zajęty przez Longobardów, od których wzięła się nazwa regionu "Lombardia". Za panowania króla longobardzkiego Agilulfa miasto utraciło statu najważniejszego ośrodka w regionie na rzecz Pavii. W XII wieku Mediolan został najechany i doszczętnie zniszczony przez wojska Fryderyka Barbarossy (1122-1190). Jakiś czas później miasto zostało odbudowane i ponownie stało się ważnym ośrodkiem handlowym regionu. W kolejnych wiekach Mediolan wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Władali nim kolejno członkowie arystokratycznego rodu Sforzowie, rodzina Viscontich, Hiszpanie, Austriacy i Włosi. Ostatecznie w 1861 roku miasto stało się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch. W drugiej na przełomie XIX i XX wieku szybki rozwój gospodarczy doprowadził do przekształcenie Mediolanu w wielki ośrodek przemysłowo-handlowy i finansowy.

Mediolan - Plan

Zwiedzanie

Mediolan to miasto pełne zabytków, ważnych pomników oraz wielu muzeów. Jednak najważniejszą budowlą miasta jest monumentalna (jedna z największych na świecie) gotycka Katedra Narodzin św. Marii (Duomo St. Maria Nascente). Jej budowa rozpoczęta została w 1386 roku, a ostatnie prace wykończeniowe przeprowadzone zostały na początku XIX wiueku. Na zewnątrz świątynię zdobi niemal trzy tysiące figur. Dla zwiedzających dostępnych jest także dach, który ozdobiony został 135 sterczynami, rzeźbami oraz gargulcami. Na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu znajduje się wieżyczka, zwieńczona wykonaną w drugiej połowie XVIII wieku widoczną z daleka, złoconą figurą Madonny (La Madonnina), która stanowi jeden z symboli miasta. Madonninie poświęcona jest słynna piosenka w dialekcie mediolańskim "O mia bela Madunina", która napisana została w 1935 roku przez Giovanniego D'Anzi. Zgodnie z tradycją żaden budynek w Mediolanie nie może być wyższy niż Madonnina. Nieopodal katedry znajduje się słynna Galleria Vittorio Emanuele II. Jest to wzniesiony w XIX wieku elegancki pasaż z licznymi butikami, restauracjami i stylowymi kawiarniami, który przykryto imponującym dachem ze szkła i stali. Miejsce to uważane jest za salon Mediolanu. Innym niezwykle cennym zabytkiem Mediolanu jest Bazylika Santa Maria delle Grazie, a dokładnie znajdujący się na jednej ze ścian refektarza (Cenacolo Vinciano) słynny fresk namalowany w latach 1495-1497 przez Leonarda da Vinci pt. Ostatnia Wieczerza (Ultima Cena). Jest to jedno z najsłynniejszych dzieł malarskich świata, które przedstawia Chrystusa, mówiącego swym Apostołom, iż jeden z nich niebawem go zdradzi. Pozostałe ważne zabytki Mediolanu to m.in. romańska bazylika św. Ambrożego (Basilica di San Ambroggio), wzniesiony w XIV wieku okazały zamek Sforzów (Castello Sforzesco), słynny teatr operowy La Scala oraz liczne pałace i kamienice mieszczańskie. Każdego roku Mediolan odwiedzany jest przez blisko 7 milionów turystów z całego świata.

Ciekawostki

  • Wiele słynnych domów mody na siedzibę wybrało właśnie Mediolan. Dwa razy w roku miasto jest gospodarzem międzynarodowego pokazy mody, podczas którego prezentowane są najnowsze kolekcje włoskich projektantów.

Zdjęcia [56]
Mediolan
Miasta Michael32· 308
Mediolan
Miasta Michael32· 285
Mediolan
Miasta Michael32· 295
Mediolan
Miasta Michael32· 292
Mediolan
Miasta Michael32· 272
Mediolan
Miasta Michael32· 275
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wenecja jest jedynym na świecie miastem zbudowanym w całości na wodzie.
Reklama
Polub nas