Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - panorama

Sochaczew to miasto w centralnej Polsce (województwo mazowieckie), położone w rozwidleniu trzech rzek: Bzury, Pisi i Utraty. Jedną z największych atrakcji jest tu usytuowane w samym sercu miasta przy ulicy Licealnej 18 Muzeum Kolei Wąskotorowej. Placówka założona została w 1986 roku w oparciu o tabor, budynki, infrastrukturę oraz w dużym stopniu załogę zlikwidowanej dwa lata wcześniej Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. W 2016 roku jednostka stała się filią Stacji Muzeum w Warszawie, nowej instytucji kultury, powołanej po likwidacji Muzeum Kolejnictwa. Obecnie na terenie skansenu znajdują się 163 jednostki taboru wąskotorowego, a przeszło 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. Jest więc to jedno z niewielu miejsc w Europie gdzie zgromadzono tak dużą ilość wąskotorowych pojazdów szynowych. Oprócz wystawy plenerowej dla zwiedzających dostępne są także sale wystawowe w których obejrzeć można kolekcje muzealiów, a także dwie interaktywne makiety. Wystawa stała "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984 przybliża i popularyzuje wiedzę o tej kolejce w okresie przed powstaniem Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdy był to istotny środek lokalnego transportu publicznego. Dzięki uwypuklonej narracji kompleksowo poznać można historię Kolei Sochaczewskiej od jej początków w 1922 roku, aż do zamknięcia w 1984 roku, a następnie przejęcia przez Muzeum Kolejnictwa, celem organizacji Muzeum Kolei Wąskotorowej. Do najciekawszych eksponatów należą m.in. ufundowana przez miejscowych kolejarzy w 1919 roku tablica kamienna z sochaczewskiego dworca PKP, drezyna wahadłowana tor 600 mm, ławka i popielniczka z wagonu typu 3Aw, dwie lampy z wagonu typu 1Aw czy salonkę należącą niegdyś do Wojciecha Jaruzelskiego.

Pociąg RETRO

Jedną z głównych atrakcji muzeum jest możliwość przejechania się zabytkowym składem pociągu RETRO. Blisko 18-kilometrowa trasa wiedzie z Sochaczewa poprzez pełne uroku miejsca (m.in. ruiny zamku książąt mazowieckich czy wieże kościoła obronnego w Brochowie) do stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Pociąg kursuje jedynie w sezonie letnim.

Ciekawostki

  • Wszystkie zegary na terenie muzeum wskazują godzinę 15:35, czy czas o której 30 listopada 1984 roku wyjechał z Sochaczewa ostatni pociąg pasażerski Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.

access_time Godziny otwarcia
- codziennie w godz.: 9:00-17:00
local_offer Ceny biletów
- normalny: 18 zł
- ulgowy: 9 zł
- rodzinny (dla 2 osób dorosłych z max. 3 dzieci): 38 zł
- wstęp wolny dla dzieci do lat 7 oraz w każdą środę
mail