Genua - panorama

Genua to miasto portowe w północno-zachodnich Włoszech, położone u stóp Apeninów Północnych u ujścia rzeki Polcevera do Zatoki Genueńskiej (Morze Liguryjskie). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu osada plemienia Ligurów (ludy północno-zachodniej Italii, obejmującej północną Toskanię, Ligurię, Piemont, Korsykę oraz część Lombardii). W 220 roku p.n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli to jedną ze swoich kolonii. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Longobardów (lud zachodniogermański). W 773 rok Genua została zaanektowana przez Cesarstwo Franków a latach 934-935 miasto zostało doszczętnie splądrowane i spalone przez flotę Fatymidów pod dowództwem Ya'qub ibn Ishaq al-Tamimi. Wkrótce potem Genua została odbudowana i w 958 roku otrzymała pełną swobodę prawną co zapoczątkowało jej dynamiczny rozwój. Największy okres świetności Genui rozpoczął się w XI wieku, kiedy to utworzona została niezależna Republika Genui, która obok Wenecji trzymała w szachu cały basen Morza Śródziemnego i na równi rywalizowała z nią o opanowanie handlu dalekomorskiego. Swoją potęgę Genua zbudowała głownie dzięki handlowi ze Wschodem. Między XVI a XVII wiekiem Republika Genui stanowiła jednym z głównych centrów finansowych w Europie. Wtedy też założyła liczne kolonie w całym basenie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego (w tym m.in. Korsykę, Monako, Południowy Krym czy wyspy Lesbos i Chios). Republika Genui istniała aż do 1797 roku kiedy to została podbita i zajęta przez wojska Napoleona i ostatecznie wcielona do Francji. W 1815 roku Genua stała się częścią Królestwa Sardynii a później miasto przyłączono do zjednoczonego państwa włoskiego. Mimo, że miasto ma już dawno za sobą czasy największej swojej świetności, to nadal pozostaje jednym z największych włoskich portów morskich, który zamieszkuje przeszło 580 tysięcy ludzi. Genuą zachwycali się liczni miłośnicy sztuki, jak m.in Rubens czy Petrarka, który nazwał ją La Superba (Wspaniała).

Genua - Plan

Zwiedzanie

Najstarsza część Genui (Centro Storico) znajduje przy wschodnim brzegu zatoki portowej. Największym placem jest tu (rozdzielający od siebie stare i nowe miasto) Piazza Raffaele de Ferrari, który ozdabia wybudowana w latach trzydzistych XX wieku fontanna. Plac otaczają liczne zabytkowe gmachy w których obecnie swoje siedziby mają różnego rodzaju instytucje czy urzędy miejskie. Do najciekawszych należą m.in. wybudowany w XIII wieku i przebudowany w 1590 roku monumentalny Pałac Dożów (Palazzo ducale), neobarokowy Budynek Giełdy (Palazzo della Borsa Valori), Pałac Doria (Palazzo Doria De Ferrari-Galliera), Pałac Ligurii (Palazzo della Regione Liguria) czy Kościół świętych Ambrożego i Andrzeja (Chiesa dei Santi Ambrogio e Andrea). Kierując się od placu na zachód dojdziemy do jednego z najważniejszych zabytków Genui jakim jest monumentalna Katedra św. Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo). Jej budowa rozpoczęta została w IX wieku i ciągnęła się przez trzy kolejne stulecia. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na renesansową kaplicę poświęconą patronowi Genui św. Janowi Chrzcicielowi, w której znajduje się XIII wieczny sarkofag skrywający rzekomo jego szczątki. Główną arterią północnej części Centro Storico jest Via Garibaldi przy której znajdują się trzy reprezentacyjne pałace: XVI-wieczny Pałac Doria-Tursi (Palazzo Doria-Tursi), XVII-wieczny Czerwony Pałac (Palazzo Rosso) oraz XVI-wieczny Biały Pałac (Palazzo Bianco). Zwiedzając miasto koniecznie trzeba udać się do Starego Portu (Porto Antico) w którym znajduje się m.in. replika galeonu Neptun zbudowanego na potrzeby francusko-tunezyjskiego filmu Piraci z 1986 w reżyserii Romana Polańskiego. Zabudowę portową ozdabia pokryty malowidłami Pałac św. Jerzego (Palazzo San Giorgio). Niegdyś w jego murach funkcjonowało więzienie w którym przetrzymywany był Marco Polo. W Genu urodził się słynny włoski żeglarz, podróżnik i nawigator Krzysztof Kolumb. Dziś przypomina o tym wiernie zrekonstruowany jego dom rodzinny (Casa di Colombo) w którym urządzone zostało muzeum gromadzące i prezentujące liczne pamiątki i przedmioty po żeglarzu. W Genui (na terenie Starego Portu) znajduje się także największe w Europie Akwarium (Aquarium di Genowa) w którym w przeszło 70 zbiornikach wodnych zgromadzono około 600 różnego rodzaju gatunków ryb, płazów, gadów czy ssaków. W 2006 roku ulica Le Strade Nuove (obecnie Via Garibaldi) oraz zespół renesansowych i barokowych pałaców (Palazzi dei Rolli) w Genui zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Genua

Latarnia Morska

Jednym z symboli i najbardziej rozpoznawalnych budowli Genui jest usytuowana na 40-metrowej skale latarnia morska (Lanterna di Genova). Jej początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to wzniesiono tu pierwszą latarnie morską. Obecna konstrukcja jest wynikiem przebudowy jaka przeprowadzona została w połowie XVI stulecia. W 1340 roku malarz Evangelista z Mediolanu namalował na szczycie dolnej partii wieży herb Genui, który zachował się do czasów obecnych. Latarnia ma 77 metry wysokości co czyni ją druga pod względem wysokości w Europie (po Wieży Herkulesa w Hiszpanii) i najwyższa w basenie Morza Śródziemnego. Na jej szczycie, na który prowadzą 172 stopnie znajduje się taras widokowy stanowiący część trasy turystycznej Lanterna - ścieżki dla pieszych o długości około 800 metrów, zaczynającej się w terminalu promowym i prowadzącej wzdłuż XVII- i XIX-wiecznych murów miejskich. Przy latarni funkcjonuje także Muzeum Latarni (Museo della Lanterna) prezentujące różnego rodzaju dzieła sztuki i obiekty kultury materialnej, związane z miastem i regionem, w tym zwłaszcza przedmioty związane z latarniami morskimi i morskimi systemami sygnalizacyjnymi. W 1449 roku funkcję latarnika pełnił tu Antonio Colombo, wuj Krzysztofa Kolumba.

Genua

Ciekawostki

  • Z Genui pochodzą takie znane osobistości jak m.in. znany włoski skrzypek Niccolo Paganini (1782-1840) czy wielki podróżnik i odkrywca Krzysztof Kolumb (1451-1506);
  • Genua sąsiaduje z dwoma popularnymi letnimi kurortami wypoczynkowymi: Camogli i Portofino;
  • Najwyższym budynkiem w Genui jest wybudowany w 1992 roku mający wysokość 109 metrów wieżowiec Matyton (oficjalnie: San Benigno North Tower).
mail

Multimedia