Genua to miasto portowe w północno-zachodnich Włoszech, położone u stóp Apeninów Północnych u ujścia rzeki Polcevera do Zatoki Genueńskiej (Morze Liguryjskie). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu osada plemienia Ligurów (ludy północno-zachodniej Italii, obejmującej północną Toskanię, Ligurię, Piemont, Korsykę oraz część Lombardii). W 220 roku p.n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli to jedną ze swoich kolonii. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Longobardów (lud zachodniogermański). W 773 rok Genua została zaanektowana przez Cesarstwo Franków a latach 934-935 miasto zostało doszczętnie splądrowane i spalone przez flotę Fatymidów pod dowództwem Ya'qub ibn Ishaq al-Tamimi. Wkrótce potem Genua została odbudowana i w 958 roku otrzymała pełną swobodę prawną co zapoczątkowało jej dynamiczny rozwój. Największy okres świetności Genui rozpoczął się w XI wieku, kiedy to utworzona została niezależna Republika Genui, która obok Wenecji trzymała w szachu cały basen Morza Śródziemnego i na równi rywalizowała z nią o opanowanie handlu dalekomorskiego. Swoją potęgę Genua zbudowała głownie dzięki handlowi ze Wschodem. Między XVI a XVII wiekiem Republika Genui stanowiła jednym z głównych centrów finansowych w Europie. Wtedy też założyła liczne kolonie w całym basenie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego (w tym m.in. Korsykę, Monako, Południowy Krym czy wyspy Lesbos i Chios). Republika Genui istniała aż do 1797 roku kiedy to została podbita i zajęta przez wojska Napoleona i ostatecznie wcielona do Francji. W 1815 roku Genua stała się częścią Królestwa Sardynii a później miasto przyłączono do zjednoczonego państwa włoskiego. Mimo, że miasto ma już dawno za sobą czasy największej swojej świetności, to nadal pozostaje jednym z największych włoskich portów morskich, który zamieszkuje przeszło 580 tysięcy ludzi. Genuą zachwycali się liczni miłośnicy sztuki, jak m.in Rubens czy Petrarka, który nazwał ją La Superba (Wspaniała).
Zwiedzanie
Najstarsza część Genui (Centro Storico) znajduje przy wschodnim brzegu zatoki portowej. Największym placem jest tu (rozdzielający od siebie stare i nowe miasto) Piazza Raffaele de Ferrari, który ozdabia wybudowana w latach trzydzistych XX wieku fontanna. Plac otaczają liczne zabytkowe gmachy w których obecnie swoje siedziby mają różnego rodzaju instytucje czy urzędy miejskie. Do najciekawszych należą m.in. wybudowany w XIII wieku i przebudowany w 1590 roku monumentalny Pałac Dożów (Palazzo ducale), neobarokowy Budynek Giełdy (Palazzo della Borsa Valori), Pałac Doria (Palazzo Doria De Ferrari-Galliera), Pałac Ligurii (Palazzo della Regione Liguria) czy Kościół świętych Ambrożego i Andrzeja (Chiesa dei Santi Ambrogio e Andrea). Kierując się od placu na zachód dojdziemy do jednego z najważniejszych zabytków Genui jakim jest monumentalna Katedra św. Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo). Jej budowa rozpoczęta została w IX wieku i ciągnęła się przez trzy kolejne stulecia. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na renesansową kaplicę poświęconą patronowi Genui św. Janowi Chrzcicielowi, w której znajduje się XIII wieczny sarkofag skrywający rzekomo jego szczątki. Główną arterią północnej części Centro Storico jest Via Garibaldi przy której znajdują się trzy reprezentacyjne pałace: XVI-wieczny Pałac Doria-Tursi (Palazzo Doria-Tursi), XVII-wieczny Czerwony Pałac (Palazzo Rosso) oraz XVI-wieczny Biały Pałac (Palazzo Bianco). Zwiedzając miasto koniecznie trzeba udać się do Starego Portu (Porto Antico) w którym znajduje się m.in. replika galeonu Neptun zbudowanego na potrzeby francusko-tunezyjskiego filmu Piraci z 1986 w reżyserii Romana Polańskiego. Zabudowę portową ozdabia pokryty malowidłami Pałac św. Jerzego (Palazzo San Giorgio). Niegdyś w jego murach funkcjonowało więzienie w którym przetrzymywany był Marco Polo. W Genu urodził się słynny włoski żeglarz, podróżnik i nawigator Krzysztof Kolumb. Dziś przypomina o tym wiernie zrekonstruowany jego dom rodzinny (Casa di Colombo) w którym urządzone zostało muzeum gromadzące i prezentujące liczne pamiątki i przedmioty po żeglarzu. W Genui (na terenie Starego Portu) znajduje się także największe w Europie Akwarium (Aquarium di Genowa) w którym w przeszło 70 zbiornikach wodnych zgromadzono około 600 różnego rodzaju gatunków ryb, płazów, gadów czy ssaków. W 2006 roku ulica Le Strade Nuove (obecnie Via Garibaldi) oraz zespół renesansowych i barokowych pałaców (Palazzi dei Rolli) w Genui zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Latarnia Morska
Jednym z symboli i najbardziej rozpoznawalnych budowli Genui jest usytuowana na 40-metrowej skale latarnia morska (Lanterna di Genova). Jej początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to wzniesiono tu pierwszą latarnie morską. Obecna konstrukcja jest wynikiem przebudowy jaka przeprowadzona została w połowie XVI stulecia. W 1340 roku malarz Evangelista z Mediolanu namalował na szczycie dolnej partii wieży herb Genui, który zachował się do czasów obecnych. Latarnia ma 77 metry wysokości co czyni ją druga pod względem wysokości w Europie (po Wieży Herkulesa w Hiszpanii) i najwyższa w basenie Morza Śródziemnego. Na jej szczycie, na który prowadzą 172 stopnie znajduje się taras widokowy stanowiący część trasy turystycznej Lanterna - ścieżki dla pieszych o długości około 800 metrów, zaczynającej się w terminalu promowym i prowadzącej wzdłuż XVII- i XIX-wiecznych murów miejskich. Przy latarni funkcjonuje także Muzeum Latarni (Museo della Lanterna) prezentujące różnego rodzaju dzieła sztuki i obiekty kultury materialnej, związane z miastem i regionem, w tym zwłaszcza przedmioty związane z latarniami morskimi i morskimi systemami sygnalizacyjnymi. W 1449 roku funkcję latarnika pełnił tu Antonio Colombo, wuj Krzysztofa Kolumba.
Ciekawostki
- Z Genui pochodzą takie znane osobistości jak m.in. znany włoski skrzypek Niccolo Paganini (1782-1840) czy wielki podróżnik i odkrywca Krzysztof Kolumb (1451-1506);
- Genua sąsiaduje z dwoma popularnymi letnimi kurortami wypoczynkowymi: Camogli i Portofino;
- Najwyższym budynkiem w Genui jest wybudowany w 1992 roku mający wysokość 109 metrów wieżowiec Matyton (oficjalnie: San Benigno North Tower).