Genua (Genova)

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Liguria
Populacja: 610 766
GPS: N: 44°24'25.42", E: 8°56'2.36"
Genua
Genua - panorama

Genua to miasto portowe w północno-zachodniej części Włoch, położone u stóp Apeninów Północnych nad Zatoką Genueńską (Morze Liguryjskie). Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu znacząca osada należąca do plemienia Ligurów. W 220 roku p.n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli to jedną ze swoich kolonii. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Longobardów. Największy okres świetności Genui rozpoczął się w XI wieku, kiedy to utworzona została niezależna Republika Genui, która obok Wenecji trzymała w szachu cały basen Morza Śródziemnego i na równi rywalizowała z nią o opanowanie handlu dalekomorskiego z sąsiednią Wenecją. Swoją potęgę Genua zbudowała głownie dzięki handlowi ze Wschodem. Republika Genui istniała aż do 1797 roku kiedy to została podbita i zajęta przez wojska Napoleona. Mimo że miasto ma już dawno za sobą czasy największej swojej świetności, nadal pozostaje jednym z największych włoskich portów morskich. Genuą zachwycali się liczni miłośnicy sztuki, jak m.in Rubens czy Petrarka, który nazwał ją La Superba (Wspaniała).

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Genui zaliczyć możemy m in. wzniesioną na przełomie IX i XII wieku Katedrę św. Wawrzyńca (Cattedrale di San Lorenzo), wybudowany w latach 1530-1540 przez Luciego Grimaldiego Biały Pałac (Palazzo Bianco), rekonstrukcję XVII wiecznego domu Krzysztofa Kolumba (obecnie muzeum), XVI wieczny Pałac Doria Tursi, monumentalną (77 metrową) XVI wieczną Latarnię Morską z herbem miasta, średniowieczną bramę miejską (Porta Soprana), Pałac Dożów (Palazzo Ducale) oraz wybudowaną w 1992 roku i przypominającą swoim wyglądem monumentalnego pająka platformę widokową Il Bigo. W mieście znajduje się także największe w Europie Akwarium (Aquarium di Genowa) w którym w przeszło 70 zbiornikach wodnych zgromadzono około 600 różnego rodzaju gatunków ryb, płazów, gadów czy ssaków. W 2006 roku zabytkowe centrum historyczne Genui zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Z Genui pochodzą takie znane osobistości jak m.in. znany włoski skrzypek Niccolo Paganini (1782-1840) czy wielki podróżnik i odkrywca Krzysztof Kolumb (1451-1506).

Zdjęcia [39]
Genua
Miasta Gwiazdeczka· 738
Genua
Miasta Gwiazdeczka· 770
Genua
Miasta Gwiazdeczka· 723
Genua
Miasta Gwiazdeczka· 826
Genua
Miasta Gwiazdeczka· 766
Genua
Miasta Gwiazdeczka· 751
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Starożytny Rzym był pierwszym miastem w historii świata którego liczba mieszkańców przekroczyła milion. Dla porównania Londyn osiągnął taki wynik dopiero na początku XIX wieku, a Nowy Jork w 1875 roku.
Polub nas