Triest - panorama

Triest to miasto portowe w północno-wschodnich Włoszech, położone pośród malowniczych gór nad brzegiem Morza Adriatyckiego w bezpośredniej bliskości słoweńskiej granicy. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka iliryjska osada. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, a po upadku Cesarstwa dostała się pod panowanie Bizancjum. Pod koniec VIII wieku miasto zostało podbite i zajęte przez wojska Karola I Wielkiego (747-814), a niespełna dwa stulecia później przyłączono je do Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Około XII wieku rozwijający się Triest rozpoczął rywalizację prymat handlu ze znacznie potężniejszą Republiką Wenecką. W 1382 roku w obawie przez ekspansją Wenecji miasto oddało się pod opiekę austriackiego księcia Leopolda III Habsburga. To właśnie od tego momentu zaczął się dynamiczny rozwój Treistu. Wtedy to założona została tu m.in. jedna z siedzib towarzystwa żeglugowego Austrian LLoyd, a także powstała stocznia, w której rozpoczęto budowę statków wojennych. Po ustanowieniu w 1719 roku w Triescie wolnego portu, umożliwiającego szeroką wymianę handlową z krajami Bliskiego Wschodu, miasto stało się jednym z ważniejszych ośrodków imperium Austro-Węgier. Po I wojnie światowej Triest przyłączony został do Włoch, a w czasie kolejnej wojny miasto zostało podzielone na dwie strefy wpływów - aliancką i jugosłowiańską. Po wojnie w 1954 roku mimo protestów Jugosławii Treist został przyłączony do Włoch. Burzliwa historia miasta spowodowała, że obecnie stanowi istną mieszankę kulturową. Mimo, że Triest został przyłączony do Włoch dopiero w 1954 roku to nie brakuje mu typowo włoskich cech. Jedną z nich jest kawa. Tradycja lokalnych kafejek wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy bywali ty regularnie słynni literaci, tacy jak poeta Umberto Samba, powieściopisarz Italo Svev oraz jego przyjaciel James Joyce, który większość swoich dzieł napisał właśnie w Trieście.

Zwiedzanie

Większość zabytków Triestu znajduje się w obrębie starego miasta, które częściowo zajmuje malownicze wzgórze San Giusto. Serce miasta stanowi rozległy (jednej z największych w Europie) plac Piazza Unità d'Italia. Został oddany do użytku w drugiej połowie XIX wieku i to właśnie na nim koncentruje się życie kulturalne miasta. Stoją tu też najważniejsze budowle Triestu. Są to m.in. okazały ratusz (Palazzo del Comune), Palazzo Modello oraz słynna Caffé degli specchi (kawiarnia luster). Pozostałe ważne budynki Triestu to m.in. wybudowana w XIV wieku katedra św. Justyna (Cattedrale di San Giusto), XI wieczna bazylika św. Sylwestra (najstarsza budowla Triestu), XX wieczna synagoga, kościół św. Antoniego (Chiesa di Sant'Antonio), wzniesiona w XV wieku na ruinach dawnego zamku weneckiego Twierdza San Giusto oraz zbudowany około 100 roku przez cesarza Trajana Teatr Rzymski. Jednym z najbardziej znanych i uwiecznianych na pocztówkach widoków z Triestu jest usytuowany nad brzegiem morza (około 7 km od centrum) i otoczony parkiem olśniewający bielą zamek Miramare. Rezydencja ta wzniesiona została w połowie XIX wieku na polecenie arcyksięcia Maksymiliana I Habsburga. Niestety nie dożył ukończenia budowy, gdyż został rozstrzelany Cerro de las Campanas w stanie Querétaro (Meksyk), a jego żona postradała zmysły.

Bora

Nieodłącznym elementem życia mieszkańców Triestu jest wiejący z północy chłodny i porywisty wiatr bora. Jego prędkość dochodzi nawet do 200 km/h (odnotowany rekord zaś to 300 km/h) co wymusiło wzmocnienie dachów większości budowli, a także stosownie na każdym kroku sznurów oraz łańcuchów, by przechodniów dosłownie nie zdmuchiwało.

mail

Multimedia