Bolonia - panorama

Bolonia to zabytkowe miasto w północnych Włoszech (stolica regionu Emilia-Romania), położone pomiędzy Padem a Apeninami. Jego początki sięgają V wieku p.n.e., kiedy to Etruskowie założyli tu jedną ze swoich osad zwaną Felsina. Dzięki połączeniu z portem Spina leżącym w Delcie Padu miasteczko bardzo szybko stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych regionu. W 192 roku p.n.e. Felsina została podbita i zajęta przez Rzymian, którzy przekształcili ją w jedną ze swoich kolonii zwaną Bononia. Miasto bardzo szybko zyskało przychylność Nerona, który nadał mu liczne przywileje oraz ulgi. W kolejnych wiekach prężnie rozwijający się ośrodek stał się drugim co do wielkości i jednym z najbogatszych miast Cesarstwa. W tym czasie wzniesiono tu także licznie świątynie, termy, monumentalny teatr z areną oraz potężne mury obronne których pozostałości przetrwały do czasów obecnych. Kres świetności miasta nastał wraz z upadkiem Cesarstwa. W 728 Bolonia stała się częścią Królestwa Longobardów, a niespełna 30 lat później została wcielona do Państwa Kościelnego. Na przełomie XI i XII wieku miasto zdołało się w końcu oderwać od Rawenny, będącej siedzibą biskupstwa kontrolującego prawie cały region. Dzięki temu posunięciu Bolonia uzyskała znaczną niezależność polityczną i ekonomiczną. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta było rok 1088, kiedy to założony został tu pierwszy europejski uniwersytet. Wkrótce potem jego prestiż spowodował, że Bolonia stała europejskim centrum naukowym do którego zjeżdżali najwybitniejsze umysły tamtych czasów. W XV wieku miasto dostało się pod panowanie członków potężnej rodziny Bentivogliów. To właśnie za ich rządów nastąpiła znaczna rozbudowa Bolonii. Powstały wtedy m in. wspaniałe gotyckie kościoły oraz imponujący ratusz. W czasach napoleońskich Bolonia została przyłączona do Republiki Cisalpińskiej, a w 1815 rok stała się częścią nowo utworzonego Królestwa Włoch. W 1945 roku spod okupacji niemieckiej miasto zostało wyzwolone przez 2 Korpus Polski. Obecnie Bolonia stanowi jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych i przemysłowych Włoch. Wielowiekowa historia pozostawiła tu wiele zabytkowych budowli. Najciekawsze z nich to m in. ruiny rzymskiego amfiteatru, XII wieczna Katedra Świętego Piotra, wzniesiona na przestrzeni XIV i XVIII wieku i poświęcona patronowi Bolonii bazylika San Petronio, XVI wieczna fontanna Neptuna, gotycki kościół Św. Franciszka, Muzeum Archeologiczne, romańskie i gotyckie wieże mieszkalne oraz liczne renesansowe pałace.

Ciekawostki

  • W Bolonii urodził się i wykładał na tutejszym uniwersytecie znany włoski lekarz i naukowiec Luigi Galvani (1737-1798). Odkrył on istnienie zjawisk elektrycznych w tkankach zwierzęcych, przez co zwrócił uwagę uczonych na nową dziedzinę wiedzy, nazwaną później elektrochemią;
  • W 1926 roku w Bolonii założone zostało włoskie przedsiębiorstwo produkujące sportowe motocykle Ducati;
  • W Bolonii urodził się znany włoski fizyk i konstruktor Guglielmo Marconi (1874-1937). Był on jednym z pionierów radia i przemysłu elektronicznego. Za swój wkład w rozwój radiowej transmisji bezprzewodowej w 1909 roku otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki.

mail

Multimedia