Gößweinstein to niewielka miejscowość w południowych Niemczech położona w samym sercu Szwajcarii Frankońskiej (Fränkische Schweiz) w pobliżu zbiegu rzek Wiesent (dopływ rzeki Regnitz), Ailsbach (prawy dopływ rzeki Püttlach) i Püttlach (dopływ rzeki Wiesent). W zapiskach historycznych pierwsze wzmianki o zamku Goswinesteyn pochodzą z dokumentów datowanych na drugą połowę XI wieku. Przypuszcza się, że w owym czasie zarządzany był przez biskupów z pobliskiego Bamberga. Jakiś czas później wokół zamku zawiązała się niewielka osada która na przestrzeni wieków rozrosła się w niewielki ośrodek miejski. W XVI wieku miejscowe Sanktuarium Trójcy Świętej stało się celem licznych pielgrzymek. Rosnące zainteresowanie oraz coraz większy ruch pątników z okolicznych parafii wymusił na miejscowych rajcach budowę nowej świątyni. W latach 1730-1739 z polecenia księcia-biskupa Friedricha Carla von Schönborna w miejscu starej świątyni wzniesiono nową okazałą barokową bazylikę. Jej głównym projektantem był znany bawarski architekt Baltazar Neumann (1687-1753). We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z cudownymi drewnianymi figurkami przedstawiającymi scenę nałożenia koron Matce Bożej, w obecności Ducha Świętego, Boga Ojca i Jezusa Chrystusa. Nie udało się ustalić ile dokładnie lat mają figury. Miejscowa legenda głosi, że kiedy były przewożone powozem, woły zatrzymały się w miejscu, gdzie dziś znajduje się miasteczko Gößweinstein i nie chciały iść dalej. Wtedy też zapadła decyzja o pozostaniu i wniesieniu w tym miejscy kaplicy, którą później zastąpiono kościołem. Dziś znajduje się tu największe sanktuarium Trójcy Świętej w Niemczech do którego każdego roku przybywa około 140 grup pielgrzymkowych.
Zamek w Gößweinstein
Obok sanktuarium Zamek w Gößweinstein stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Jego początki sięgają drugiej połowy XI wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. W kolejnych wiekach była ona sukcesywnie powiększana i modernizowana. Najcięższy okres w dziejach zamku przypadł na pierwszą połowę XVI stulecia. Wtedy to został dwukrotnie zniszczony. Pierwszy raz podczas wojny chłopskiej (Bauernkrieg) jaka toczona była na terenie Niemiec w latach 1524-1526, a drugi w czasie II wojny margrabiów w 1553 roku. Na początku XIX wieku Gößweinstein stał się częścią nowo utworzonego Królestwa Bawarii, a po jego upadku zamek zakupił baron Edgar von Sohlern i polecił przebudować go w stylu neogotyckim. Obecnie gruntownie odrestaurowana posiadłość udostępniona jest dla zwiedzających.
Ciekawostki
- W Gößweinstein znajduje się stacja zabytkowej kolejki parowej Wiesenttalbahn kursującej na trasie z Forchheim do Behringersmühle;
- W Gößweinstein znajduje się pomnik znanego i cenionego niemieckiego powieściopisarza i poety Josepha Victora von Scheffela (1826-1886).