Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Mazowieckie
Miejscowość: Brańszczyk
GPS: N: 52°37'49.59", E: 21°35'15.12"
Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku - panorama
Brańszczyk to niewielka miejscowość w centralno-wschodniej Polsce, położona nad rzeką Bug. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany przy ulicy Jana Pawła II, skansen im. Marii Żywirskiej. Placówka założona została w 2014 roku i sukcesywnie jest powiększana o nowe budowle i stałe ekspozycje. Idea powstania skansenu spotkała się z akceptacją i zaangażowaniem mieszkańców gminy poprzez przekazywanie do skansenu pamiątek po swoich przodkach. Dzięki temu na koniec sierpnia 2015 roku znalazło się tu przeszło 500 różnego rodzaju eksponatów, które tworzą wyposażenie budynków skansenu. Obecnie na terenie muzeum dostępne są do zwiedzania następujące obiekty: w pełni wyposażona przedwojenna drewniana chata z Trzcianki, wykonana z bali dwie stodoły (jedną z nich przeniesiono z gajówki Tuchlin), kuźnia ze starą muchawą kowalską oraz usytuowana na środku głównego placu studnia.

Osoby chcące zwiedzić skansen w Brańszczyku proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z jego opiekunem, Katarzyną Bralewską - tel. 515 168 775.
Godziny otwarcia
- od 15 kwietnia do 15 października w godz.: 9.00-18.00
- od 16 października do 14 kwietnia w godz.: 10.00-15.00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
"Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa". Magnaci w czasach saskich wypijali około dwadzieścia litrów wódki i ponad siedemset litrów piwa rocznie na głowę. Piwo pito już do śniadania, często też kieliszek wódki był dodatkiem do porannego posiłku.
Reklama
Polub nas