Kaplica Cudu nad Wisłą w Ossowie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Województwo: Mazowieckie
Miejscowość: Ossów
Strona Internetowa: www.ossow1920.pl
GPS: N: 52°18'18.12", E: 21°13'18.24"
Kaplica Cudu nad Wisłą w Ossowie
Kaplica Cudu nad Wisłą w Ossowie - panorama

Ossów to niewielka miejscowość w centralnej Polsce, położona na Równinie Wołomińskiej nad rzeką Długą. Tym co przyciąga tu wielu patriotów oraz zwykłych ludzi jest Kaplica oraz cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej. To właśnie tutaj w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku rozegrało się jedno z decydujących starć Bitwy Warszawskiej znanej, jako "Cud nad Wisłą". Kluczową rolę odegrał w niej manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy, w tym między innymi pod Ossowem. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Polski nad bolszewikami. W krwawym starciu każda ze stron straciła około 600 żołnierzy. Najmłodsi uczestnicy bitwy po stronie polskiej mieli zaledwie po 16 lat. Poległ tu także kapelan 236. Pułku - ksiądz Ignacy Skorupka, który stał się symbolem w walce o stolicę. W 1928 roku w pobliżu pola wali utworzono cmentarz, a także wybudowano Kaplicę Matki Boskiej Zwycięskiej. Jej głównym projektantem został polski architekt Brunon Zborowski. W wnętrzu świątyni znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz dzieło Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą. Po II wojnie światowej, kiedy Polska dostałą się w strefę wpływów ZSRR teren wokół cmentarza był niedostępny. Władze komunistyczne nie pozwalały, aby Polacy czcili w jakiejkolwiek formie pamięć tych, którzy w 1920 rojku obronili Polskę przed bolszewizmem. W pobliżu kaplicy znajduje się postawiona w 1990 roku figura Matki Boskiej Zwycięskiej, a przy wejściu na cmentarz obejrzeć można odsłonięty w 199 roku głaz-pomnik Józefa Hallera, dowódcy frontu i generalnego inspektora Armii Ochotniczej. Każdego roku, w połowie sierpnia, w Ossowie odbywają się uroczyste obchody rocznicy Cudu nad Wisłą. Do miasteczka wówczas przybywają rzesze patriotów oraz zwykłych ludzi, by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających wydarzenia 1920 roku.

Ciekawostki

  • W sierpniu 2010 roku na polanie przy cmentarzu posadzono 96. Dębów Pamięci ku czci wszystkich ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Zdjęcia [10]
Kaplica Cudu nad Wisłą w Ossowie
Obiekty sakralne Jarek· 711
Kaplica Cudu nad Wisłą w Ossowie
Obiekty sakralne Jarek· 663
Kaplica Cudu nad Wisłą w Ossowie
Obiekty sakralne Jarek· 676
Kaplica Cudu nad Wisłą w Ossowie
Obiekty sakralne Jarek· 750
Kaplica Cudu nad Wisłą w Ossowie
Obiekty sakralne Jarek· 684
Kaplica Cudu nad Wisłą w Ossowie
Obiekty sakralne Jarek· 705
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku nowy sejm uchwalił ustawę wprowadzającą nową walutę. Zaczęto także zastanawiać się nad jej nazwą. Rozważano różne opcje takie jak m.in. lech czy pol. Ostatecznie zdecydowano się na złotego z uwagi na to, że waluta została oparta na parytecie złota. Wartość 1 złotego ustalono na 9/31 grama, czyli około 0,29 uncji czystego złota.
Polub nas