Wrocław

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Dolnośląskie
Populacja: 632 146
Powierzchnia: 293 km²
GPS: N: 51°6'37.17", E: 17°1'51.74"
Wrocław
Wrocław - panorama
Wrocław to zabytkowe miasto w południowo-zachodniej Polsce, położone nad Odrą i czterema jej dopływami. Miasto jest historyczną stolicą Śląska o niezwykle burzliwej i bogatej historii. Jak wykazały badania archeologiczne w czasach antycznych w miejscu lub okolicach Wrocławia istniała miejscowość o nazwie Budorigum. Jednak w zapiskach historycznych pierwsze wzmianki o Wrocławiu pochodzą z XI wiecznych dokumentów. Wtedy to na zjeździe gnieźnieńskim cesarz Otton III i Bolesław Chrobry ustanowili w mieście biskupstwo podporządkowane arcybiskupstwu w Gnieźnie. W owym czasie osada znajdowała się pod panowaniem Piastów. W 1335 roku miasto dostało się w ręce Czechów, a od 1526 roku stanowiło część Monarchii Habsburskiej (a potem Prus). Na początku XIX wieku Wrocław był oblegany i zdobyty przez wojska napoleońskie. Przez blisko rok czasu pozostawał pod zwierzchnictwem Francji by ponownie wrócić we władanie Prus. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku działań zbrojnych zniszczone zostało przeszło 70% zabudowy miasta. Po wojnie na mocy postanowień konferencji poczdamskiej miasto wraz z całym Śląskiem zostało przyznane Polsce.

Zwiedzanie
Mimo wielu zniszczeń we Wrocławiu zachowało się urokliwe stare miasto oraz wiele zabytkowych budowli (cześć z nich została odbudowana po zniszczeniach wojennych). Serce miasta stanowi rozległy Rynek Główny w którego południowo-wschodnim narożu bloku śródrynkowego (tretu) znajduje się przepiękny bogato zdobiony późnogotycki budynek Starego Ratusza. Jego budowa rozpoczęta została w XIII wieku i trwała przez blisko 250 lat. Swój obecny kształt zawdzięcza on pracom restauracyjnym jakie prowadzone były na przełomie XIX i XX wieku. Dziś w murach ratusza ma swoją siedzibę Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. pozostałe ważne zabytki Wrocławia to m.in. Ostrów Tumski z archikatedrą św. Jana Chrzciciela, gotycka bazylika św. Elżbiety Węgierskiej, Pałac Królewski (zwany także Pałacem Spätgenów), katedra św. Marii Magdaleny, gmach opery wrocławskiej, wzniesiona w latach 1911-1913 według projektu Maxa Berga Hala Stulecia, gotycki kościół św. Wojciecha, pomnik Bolesława Chrobrego oraz namalowana w latach 1893-1894 pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka słynna Panorama Racławicka.

Ciekawostki
- Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer "Najlepsze miasta do życia".
Zdjęcia [56]
Wrocław
Miasta Goblin· 227
Wrocław
Miasta Goblin· 215
Wrocław
Miasta Goblin· 223
Wrocław
Miasta Goblin· 208
Wrocław
Miasta Goblin· 210
Wrocław
Miasta Goblin· 207
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie (wg ostatniego spisu ludności) na terenie Rzeczypospolitej żyje blisko 2 tysiące Tatarów. Niegdyś Tatarzy hospodarscy (pochodzący z arystokracji tatarskiej) uzyskiwali herby i nadania ziemskie za służbę wojskową.
Reklama
Polub nas