Wrocław

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Dolnośląskie
Populacja: 632 146
Powierzchnia: 293 km²
GPS: N: 51°6'37.17", E: 17°1'51.74"
Wrocław
Wrocław - panorama

Wrocław to zabytkowe miasto w południowo-zachodniej Polsce, położone nad Odrą i czterema jej dopływami. Miasto jest historyczną stolicą Śląska o niezwykle burzliwej i bogatej historii. Jak wykazały badania archeologiczne w czasach antycznych w miejscu lub okolicach Wrocławia istniała miejscowość o nazwie Budorigum. Jednak w zapiskach historycznych pierwsze wzmianki o Wrocławiu pochodzą z XI wiecznych dokumentów. Wtedy to na zjeździe gnieźnieńskim cesarz Otton III i Bolesław Chrobry ustanowili w mieście biskupstwo podporządkowane arcybiskupstwu w Gnieźnie. W owym czasie osada znajdowała się pod panowaniem Piastów. W 1335 roku miasto dostało się w ręce Czechów, a od 1526 roku stanowiło część Monarchii Habsburskiej (a potem Prus). Na początku XIX wieku Wrocław był oblegany i zdobyty przez wojska napoleońskie. Przez blisko rok czasu pozostawał pod zwierzchnictwem Francji by ponownie wrócić we władanie Prus. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku działań zbrojnych zniszczone zostało przeszło 70% zabudowy miasta. Po wojnie na mocy postanowień konferencji poczdamskiej miasto wraz z całym Śląskiem zostało przyznane Polsce.

Zwiedzanie

Mimo wielu zniszczeń we Wrocławiu zachowało się urokliwe stare miasto oraz wiele zabytkowych budowli (cześć z nich została odbudowana po zniszczeniach wojennych). Serce miasta stanowi rozległy Rynek Główny w którego południowo-wschodnim narożu bloku śródrynkowego (tretu) znajduje się przepiękny bogato zdobiony późnogotycki budynek Starego Ratusza. Jego budowa rozpoczęta została w XIII wieku i trwała przez blisko 250 lat. Swój obecny kształt zawdzięcza on pracom restauracyjnym jakie prowadzone były na przełomie XIX i XX wieku. Dziś w murach ratusza ma swoją siedzibę Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. pozostałe ważne zabytki Wrocławia to m.in. Ostrów Tumski z archikatedrą św. Jana Chrzciciela, gotycka bazylika św. Elżbiety Węgierskiej, Pałac Królewski (zwany także Pałacem Spätgenów), katedra św. Marii Magdaleny, gmach opery wrocławskiej, wzniesiona w latach 1911-1913 według projektu Maxa Berga Hala Stulecia, gotycki kościół św. Wojciecha, pomnik Bolesława Chrobrego oraz namalowana w latach 1893-1894 pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka słynna Panorama Racławicka.

Ciekawostki

  • Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer "Najlepsze miasta do życia".

Zdjęcia [56]
Wrocław
Miasta Goblin· 276
Wrocław
Miasta Goblin· 268
Wrocław
Miasta Goblin· 270
Wrocław
Miasta Goblin· 251
Wrocław
Miasta Goblin· 253
Wrocław
Miasta Goblin· 257
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Będąc w Kazimierzu Dolnym warto przeprawić się promem przez Wisłę, by odwiedzić malownicze ruiny renesansowego zamku w Janowcu. W murach warowni znajduje się najmniejszy hotel w Polsce dysponujący zaledwie jednym dwuosobowym pokojem.
Reklama
Polub nas