Heraclea Lyncestis znana także pod nazwą Herakleia Lynkestis to pozostałości starożytnego miasta w południowej Macedonii, położone na obrzeżach miasta Bitola. Założone zostało w IV wieku p.n.e. przez Filipa II Macedońskiego na cześć mitycznego greckiego herosa Heraklesa (syna Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny). Korzystne położenie przy granicy z Epirem na zachodzie i z ziemiami nienależącymi do Grecji na północy spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W połowie II wieku p.n.e. kiedy to Królestwo Macedonii zostało podbite i zajęte przez Rzymian Heraclea włączona została do Cesarstwa. Położenie na trasie starożytnej drogi handlowej Via Egnatia sprawiło, że miasto nadal pozostawało znaczącym ośrodkiem w regionie. We wczesnym okresie chrześcijańskim Heracla stała się ważnym ośrodkiem biskupim. Okres prosperity miasta trwał do początku VI wieku n.e. kiedy to w wyniku trzęsienia ziemi zostało doszczętnie zniszczone i w konsekwencji opuszczone przez mieszkańców. Z tej niegdyś imponującej starożytnej metropolii do czasów obecnych zachowały się jedynie ruiny oraz pozostałości rzymskiego teatru wybudowanego w pierwszej połowie II weku p.n.e. na polecenie rzymskiego cesarza Hadriana. Na uwagę zasługują także fundamenty Wielkiej i Małej Bazyliki, których posadzki ozdobione są pięknymi mozaikami. Znajdują się na nich m.in. takie motywy jak m.in. ptaki, drzewa, krzewy, czerwony pies (symbol raju), oraz bestie jako domena Ziemi.
Ciekawostki
- Nazwa Lynkestis pochodzi od nazwy starożytnego królestwa podbitego przez Filipa II Macedońskiego, gdzie miasto było zbudowane;
- Mozaika podłogowa Wielkiej Bazyliki przedstawiona jest na rewersie macedońskiego banknotu o nominale 5000 denarów wprowadzonego w 1996 roku.
- od listopada do marca codziennie w godz.: 9:00-16:00