Heraclea Lyncestis

Macedonia Północna
Kraj: Macedonia Północna
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Pelagonijski
GPS: N: 41°0'39.86", E: 21°20'33.23"
Heraclea Lyncestis - panorama

Heraclea Lyncestis znana także pod nazwą Herakleia Lynkestis to pozostałości starożytnego miasta w południowej Macedonii, położone na obrzeżach miasta Bitola. Założone zostało w IV wieku p.n.e. przez Filipa II Macedońskiego na cześć mitycznego greckiego herosa Heraklesa (syna Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny). Korzystne położenie przy granicy z Epirem na zachodzie i z ziemiami nienależącymi do Grecji na północy spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W połowie II wieku p.n.e. kiedy to Królestwo Macedonii zostało podbite i zajęte przez Rzymian Heraclea włączona została do Cesarstwa. Położenie na trasie starożytnej drogi handlowej Via Egnatia sprawiło, że miasto nadal pozostawało znaczącym ośrodkiem w regionie. We wczesnym okresie chrześcijańskim Heracla stała się ważnym ośrodkiem biskupim. Okres prosperity miasta trwał do początku VI wieku n.e. kiedy to w wyniku trzęsienia ziemi zostało doszczętnie zniszczone i w konsekwencji opuszczone przez mieszkańców. Z tej niegdyś imponującej starożytnej metropolii do czasów obecnych zachowały się jedynie ruiny oraz pozostałości rzymskiego teatru wybudowanego w pierwszej połowie II weku p.n.e. na polecenie rzymskiego cesarza Hadriana. Na uwagę zasługują także fundamenty Wielkiej i Małej Bazyliki, których posadzki ozdobione są pięknymi mozaikami. Znajdują się na nich m.in. takie motywy jak m.in. ptaki, drzewa, krzewy, czerwony pies (symbol raju), oraz bestie jako domena Ziemi.

Heraclea Lyncestis - Plan

Ciekawostki

  • Nazwa Lynkestis pochodzi od nazwy starożytnego królestwa podbitego przez Filipa II Macedońskiego, gdzie miasto było zbudowane;
  • Mozaika podłogowa Wielkiej Bazyliki przedstawiona jest na rewersie macedońskiego banknotu o nominale 5000 denarów wprowadzonego w 1996 roku.

Godziny otwarcia
- od kwietnia do października codziennie w godz.: 9:00-18:00
- od listopada do marca codziennie w godz.: 9:00-16:00
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku jedna z republik tworzących ten kraj przyjęła nazwę . Spowodowało to jawny sprzeciw Greków, którzy uważają, że nazwa ta zarezerwowana jest dla historycznego regionu Grecji. Obecnie nazwę Republika Macedonii uznaje oficjalnie 125 krajów świata z istniejących 154.
Polub nas