Skałki Piekło pod Niekłaniem

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Przyroda
Województwo: Świętokrzyskie
Miejscowość: Niekłań Wielki
GPS: N: 51°11'3.00", E: 20°39'57.00"
Skałki Piekło pod Niekłaniem - panorama

Niekłań Wielki to niewielka miejscowość w środkowej Polsce (województwo świętokrzyskie), położona nad rzeką Czarną Konecką (prawy dopływ Pilicy). Jedną z ciekawszych atrakcji przyrodniczych jest tu usytuowany w pobliżu wioski (na terenie lasu) rezerwat przyrody nieożywionej Skałki Piekło pod Niekłaniem. Rezerwat założony został w 1959 roku i obecnie zajmuje przeszło 6 hektarów. Niezwykle malownicze skałki ciągną się tu na długości około 1 kilometra, a ich wysokość dochodzi do 8 metrów. Większość z nich przybiera różne formy przypominające swoim wyglądem grzyby, kominy, kazalnice czy urwiska. Skały powstały w wyniku erozji w okresie jurajskim, kiedy to tereny województwa świętokrzyskiego pokryta była płytkim morzem. Przez rezerwat przechodzi mierzący około 80 km niebieski szlak turystyczny ze Skarżyska-Kamiennej (Pogorzałe) do Kuźniaków, a także ma tu swój początek czarny szlak turystyczny prowadzący do miejscowości Wólka Plebańska. Wstęp na teren skałek jest bezpłatny.

Legenda

Dlaczego rezerwat nazywa się Piekiełko? Jedna z miejscowych legend mówi, że niegdyś pewien Diabeł założył się z miejscowym chłopem, iż zbuduje w jeden dzień w tym miejscu wrota piekieł. Prawie mu wyszło, ale gdy niósł ostatni głaz zapiał kogut, co oznaczało, że minął dzień. Wkurzony rozwalił wejście i poszedł w diabły.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Polub nas