Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu (Užutrakio dvaras)

Litwa
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Okręg: Wileński
Miejscowość: Zatrocze
GPS: N: 54°39'34.85", E: 24°56'37.44"
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu - panorama

Zatrocze to obecnie dzielnica Troków na Litwie, położona nad wschodnim brzegiem Jeziora Galwe. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w otoczeniu malowniczego parku neoklasycystyczny zespół pałacowo-parkowy Tyszkiewiczów. Rezydencja wzniesiona została na przełomie XIX i XX wieku na polecenie hrabiego Józefa Tyszkiewicza oraz jego żony księżnej Jadwigi Stefanii Marii Światopołk-Czetwertyńskiej. Głównym projektantem budowli został znany polski architekt i konserwator zabytków Józef Huss (1846-1904). Ten stosunkowo niewielki dwukondygnacyjny budynek powstał na planie kwadratu z elewacją o okazałym dwukolumnowym portyku, zwróconym w kierunku jeziora. Całość zaś, otoczona została rozległym parkiem krajobrazowym z angielskimi i francuskimi ogrodami. W rękach Tyszkiewiczów posiadłość pozostawała aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy została skonfiskowana przez władze radzieckie. Po wojnie rezydencja zaadoptowana została na pensjonat dla oficerów KGB, a później utworzono tu obóz pionierski dla dzieci wysoko postawionych urzędników. Po upadku Związku Radzieckiego i odzyskaniu przez Litwę niepodległości majątek został przekazany Trockiemu Historycznemu Parkowi Narodowemu. W latach 2006-2012 dzięki staraniom zarówno Polski jak i Litwy budowla została gruntownie odrestaurowana. Środki na prace remontowe i konserwatorskie pochodziły z Polski, Litwy i funduszy unijnych. Obecnie posiadłość udostępniona jest dla zwiedzających. W sezonie letnim bardzo często organizowane są tu różnego rodzaju koncerty, wystawy czy seminaria. W pałacu zachował się częściowo dawny wystrój wnętrz utrzymany w stylu Ludwika XVI, z pilastrami, sztukateriami, kartuszami oraz ozdobnymi parkietami.

Ciekawostki

  • Nazwa Zatrocze pochodzi ponoć od jednego z pierwszych właścicieli okolicznych dóbr, Tomasza Zatrockiego, mającego korzenie tatarskie.

Ceny biletów
- normalny: 3 EUR
Godziny otwarcia
- od maja do września, środa-niedziela w godz.: 11:00-19:00
- od października do kwietnia, piątek-niedziela w godz.: 11:00-16:00
Zdjęcia [7]
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 609
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 627
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 607
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 585
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 590
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 585
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Praktycznie do końca XIII wieku tereny Litwy zamieszkiwały byłe przez liczne plemiona, które nie tworzyły zwartego organizmu państwowego. Dopiero około 1250 roku ówczesny wielki książę Mendog zjednoczył litewskie plemiona po czym przyjął chrzest i koronę od papieża. Mimo tak późnego założenia państwa niespełna półtora wieku później Litwa stała się jednym z największych krajów ówczesnej Europy.
Polub nas