Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu (Užutrakio dvaras)

Litwa
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Okręg: Wileński
Miejscowość: Zatrocze
GPS: N: 54°39'34.85", E: 24°56'37.44"
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu - panorama

Zatrocze to obecnie dzielnica Troków na Litwie, położona nad wschodnim brzegiem Jeziora Galwe. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w otoczeniu malowniczego parku neoklasycystyczny zespół pałacowo-parkowy Tyszkiewiczów. Rezydencja wzniesiona została na przełomie XIX i XX wieku na polecenie hrabiego Józefa Tyszkiewicza oraz jego żony księżnej Jadwigi Stefanii Marii Światopołk-Czetwertyńskiej. Głównym projektantem budowli został znany polski architekt i konserwator zabytków Józef Huss (1846-1904). Ten stosunkowo niewielki dwukondygnacyjny budynek powstał na planie kwadratu z elewacją o okazałym dwukolumnowym portyku, zwróconym w kierunku jeziora. Całość zaś, otoczona została rozległym parkiem krajobrazowym z angielskimi i francuskimi ogrodami. W rękach Tyszkiewiczów posiadłość pozostawała aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy została skonfiskowana przez władze radzieckie. Po wojnie rezydencja zaadoptowana została na pensjonat dla oficerów KGB, a później utworzono tu obóz pionierski dla dzieci wysoko postawionych urzędników. Po upadku Związku Radzieckiego i odzyskaniu przez Litwę niepodległości majątek został przekazany Trockiemu Historycznemu Parkowi Narodowemu. W latach 2006-2012 dzięki staraniom zarówno Polski jak i Litwy budowla została gruntownie odrestaurowana. Środki na prace remontowe i konserwatorskie pochodziły z Polski, Litwy i funduszy unijnych. Obecnie posiadłość udostępniona jest dla zwiedzających. W sezonie letnim bardzo często organizowane są tu różnego rodzaju koncerty, wystawy czy seminaria. W pałacu zachował się częściowo dawny wystrój wnętrz utrzymany w stylu Ludwika XVI, z pilastrami, sztukateriami, kartuszami oraz ozdobnymi parkietami.

Ciekawostki

  • Nazwa Zatrocze pochodzi ponoć od jednego z pierwszych właścicieli okolicznych dóbr, Tomasza Zatrockiego, mającego korzenie tatarskie.

Ceny biletów
- normalny: 3 EUR
Godziny otwarcia
- od maja do września, środa-niedziela w godz.: 11:00-19:00
- od października do kwietnia, piątek-niedziela w godz.: 11:00-16:00
Zdjęcia [7]
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 337
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 318
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 316
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 311
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 322
Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu
Zamki i pałace Lukas· 315
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Litwie alkohol można sprzedawać w sklepach jedynie od 8 do 22:00. W niedzielę alkohol można kupić jedynie od 10 do 15.
Reklama
Polub nas