Helsinki

Finlandia
Kraj: Finlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Uusimaa
Populacja: 584 420
Powierzchnia: 186 km²
GPS: N: 60°10'13.06", E: 24°57'7.24"
Helsinki
Helsinki - panorama

Helsinki to stolica i zarazem największe miasto Finlandii, położone w południowej części kraju nad Zatoką Fińską. Jest to najdalej wysunięta na północ stolica kontynentalnej części Europy, którą zamieszkuje blisko 600 tysięcy osób. Miasto stanowi część aglomeracji zwanej Regionem Wielkich Helsinek w skład którego wchodzą także takie miasta jak Espoo czy Vantaa. Helsinki zostały założone w 1550 roku w miejscu niewielkiej rybackiej osady. Głównym fundatorem był ówczesny szwedzki król - Gustaw I Waza (1496-1560). Wtedy też miasto nosiło szwedzką nazwę - Helsingfors. O panowaniu szwedzkim dziś przypomina wzniesiona przez Szwdów twierdza, mniejszość narodowa oraz drugi język urzędowy. W 1812 roku Helsinki zostały nawiedzone przez ogromny pożar, który strawił większość dawnej zabudowy miasta. Wkrótce potem, odbudowane stały się stolicą nowo powstałego Wielkiego Księstwa Finlandii. Dynamicznie rozwijające się wówczas miasto zaczęto rozbudowywać na wzór rosyjskiego Petersburga. Miasto z trzech stron otoczone jest wodami Morza Bałtyckiego, a w jego granicach znajduje się w sumie przeszło 300 większych i mniejszych wysp. Helsinki nie posiadają wysokiej zabudowy, przez co sprawiają wrażenie niewielkiego i przytulnego aczkolwiek prowincjonalnego miasteczka. Złośliwi mawiają, że największymi budynkami w mieście są wielopokładowe promy wpływające do portów.

Zwiedzanie

Serce Helsinek stanowi Plac Senacki na którym wznosi się wybudowana w XIX wieku monumentalna śnieżnobiała neoklasycystyczna katedra luterańska (Tuomiokirkko), Do świątyni prowadzą wysokie strome granitowe schody. Przed katedrą, w centralnej części placu znajduje się wzniesiony w 1894 roku pomnik rosyjskiego cara Aleksandra II (Finlandia stanowiła wówczas autonomiczną część Rosji). Inne ciekawe budowle jakie warto zobaczyć odwiedzając Helsinki to m in. wybudowany w 1868 roku i stanowiący główną świątynię Fińskiego Kościoła Prawosławnego - Sobór Uspieński, Uniwersytet Helsiński, Stary Kościół (Helsingin vanha kirkko), gmach Ateneum (muzeum sztuki), budynek Dworca Głównego, otoczony XIX wiecznymi kamienicami Targ Rybny oraz znajdujący się w dzielnicy Töölö wybudowany w 1969 roku wykuty w skale granitowej Kościół Temppeliaukio.

Ciekawostki

  • Z uwagi na duża liczbę białych budowli znajdujących się w centrum miasta, Helsinki bardzo często określane są mianem "białego miasta".

Zdjęcia [20]
Helsinki
Miasta Greg· 1228
Helsinki
Miasta Greg· 1208
Helsinki
Miasta Greg· 1186
Helsinki
Miasta Greg· 1159
Helsinki
Miasta Greg· 1222
Helsinki
Miasta Greg· 1239
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sauna stanowi jeden z najważniejszych elementów fińskiej kultury, który swoimi tradycjami sięga 2 tysiące lat wstecz. Wizytę w saunie mieszkańcy Finlandii traktują jako panaceum na wszelkie dolegliwości. Obecnie w Finlandii jest przeszło 1,5 mln saun, z czego większość znajduje się w prywatnych domach. Zaproszenie do kąpieli w rodzinnej saunie stanowi wielki zaszczyt, którzy przyrównać można do zaproszenia na domowy obiad.
Reklama
Polub nas