Helsinki

Finlandia
Kraj: Finlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Uusimaa
Populacja: 584 420
Powierzchnia: 186 km²
GPS: N: 60°10'13.06", E: 24°57'7.24"
Helsinki
Helsinki - panorama

Helsinki to stolica i zarazem największe miasto Finlandii, położone w południowej części kraju nad Zatoką Fińską. Jest to najdalej wysunięta na północ stolica kontynentalnej części Europy, którą zamieszkuje blisko 600 tysięcy osób. Miasto stanowi część aglomeracji zwanej Regionem Wielkich Helsinek w skład którego wchodzą także takie miasta jak Espoo czy Vantaa. Helsinki zostały założone w 1550 roku w miejscu niewielkiej rybackiej osady. Głównym fundatorem był ówczesny szwedzki król - Gustaw I Waza (1496-1560). Wtedy też miasto nosiło szwedzką nazwę - Helsingfors. O panowaniu szwedzkim dziś przypomina wzniesiona przez Szwdów twierdza, mniejszość narodowa oraz drugi język urzędowy. W 1812 roku Helsinki zostały nawiedzone przez ogromny pożar, który strawił większość dawnej zabudowy miasta. Wkrótce potem, odbudowane stały się stolicą nowo powstałego Wielkiego Księstwa Finlandii. Dynamicznie rozwijające się wówczas miasto zaczęto rozbudowywać na wzór rosyjskiego Petersburga. Miasto z trzech stron otoczone jest wodami Morza Bałtyckiego, a w jego granicach znajduje się w sumie przeszło 300 większych i mniejszych wysp. Helsinki nie posiadają wysokiej zabudowy, przez co sprawiają wrażenie niewielkiego i przytulnego aczkolwiek prowincjonalnego miasteczka. Złośliwi mawiają, że największymi budynkami w mieście są wielopokładowe promy wpływające do portów.

Zwiedzanie

Serce Helsinek stanowi Plac Senacki na którym wznosi się wybudowana w XIX wieku monumentalna śnieżnobiała neoklasycystyczna katedra luterańska (Tuomiokirkko), Do świątyni prowadzą wysokie strome granitowe schody. Przed katedrą, w centralnej części placu znajduje się wzniesiony w 1894 roku pomnik rosyjskiego cara Aleksandra II (Finlandia stanowiła wówczas autonomiczną część Rosji). Inne ciekawe budowle jakie warto zobaczyć odwiedzając Helsinki to m in. wybudowany w 1868 roku i stanowiący główną świątynię Fińskiego Kościoła Prawosławnego - Sobór Uspieński, Uniwersytet Helsiński, Stary Kościół (Helsingin vanha kirkko), gmach Ateneum (muzeum sztuki), budynek Dworca Głównego, otoczony XIX wiecznymi kamienicami Targ Rybny oraz znajdujący się w dzielnicy Töölö wybudowany w 1969 roku wykuty w skale granitowej Kościół Temppeliaukio.

Ciekawostki

  • Z uwagi na duża liczbę białych budowli znajdujących się w centrum miasta, Helsinki bardzo często określane są mianem "białego miasta".

Zdjęcia [20]
Helsinki
Miasta Greg· 1377
Helsinki
Miasta Greg· 1343
Helsinki
Miasta Greg· 1325
Helsinki
Miasta Greg· 1304
Helsinki
Miasta Greg· 1347
Helsinki
Miasta Greg· 1389
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W krajach nordyckich Finlandia nie jest zaliczana do Skandynawii. Oficjalnie więc w skład Skandynawii wchodzą tylko trzy kraje Dania, Norwegia i Szwecja. Spotykając Fina najeży więc uważać w jakim kontekście używa się tej nazwy To mniej więcej tak, jak gdyby próbować wmówić mieszkańcowi Sosnowca, że mieszka na Śląsku.
Reklama
Polub nas