Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju - panorama

Duszniki-Zdrój to miasto i zarazem popularne uzdrowisko w południowo-zachodniej Polsce, położone w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej (lewy dopływ Nysy Kłodzkiej) w pobliżu czeskiej granicy. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowane w zachodniej części miasteczka nad brzegiem rzeki Muzeum Papiernictwa prezentujące ekspozycje poświęcone historii papieru, jego roli w rozwoju cywilizacji oraz zastosowaniu w codziennym życiu. Placówka założona została w 1968 roku w pochodzącym z przełomu XVI i XVII wieku zabytkowym młynie papierniczym. W jego skład wchodzą dwie budowle: budynek główny wzniesiony w konstrukcji ryglowej oraz drewniany budynek suszarni. Obiekt posiada dużą wartość historyczną w skali kraju. Podczas zwiedzania papierni zobaczyć można "na żywo" jak wytwarza się papier metodą znaną od średniowiecza. Istnieje także możliwość uczestnictwa w warsztatach i stworzenia swojej własnej kartki papieru. Wyjątkowość papieru oraz jego szczególne właściwości, biorą się przede wszystkim stąd, że tworzą go ułożone w płaszczyźnie mikrowłókna celulozowe, dając zwartą i trwałą strukturę. Ponadto dla gości udostępnionych jest także kilka sal w których obejrzeć można m.in. zabytkowe maszyny papiernicze, wnętrze czerpalni, historię oraz portrety dawnych właścicieli papierni, wzorniki papieru, exlibrisy, dusznickie pocztówki, urządzenia do badania właściwości papieru czy galerię polskiego pieniądza papierowego. Dodatkową atrakcją jest japoński warsztat papierniczy z ołtarzem bogini papieru Kawakami Gozen. Placówka organizuje także regularnie wystawy czasowe. Obecnie dusznickie muzeum jest jednym z ważniejszych obiektów turystycznych na Ziemi Kłodzkiej. Mając w pieczy dusznicki młyn papierniczy (pomnik historii), Muzeum Papiernictwa rozpoczęło starania o wpisanie zabytku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każdego roku placówka odwiedzana jest przez około 70 tysięcy gości. Na zwiedzanie całego muzeum należy zarezerwować około 1,5 godziny.

Święto Papieru

Każdego roku w ostatni weekend lipca Muzeum organizuje Święto Papieru którego celem jest upowszechnianie wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji i kultury oraz roli we współczesnym świecie. Festyn ma na celu upowszechnianie wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji i kultury oraz roli we współczesnym świecie. Dopełnieniem atrakcji są stoiska artystów sztuki papieru oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i produktami regionalnymi niezwiązanymi z papierem. Corocznie podczas święta otwierane są także wystawy sztuki papieru. Podczas święta organizowane są także festyny, warsztaty, koncerty czy pokazy historyczne.

Ciekawostki

  • Od wynalezienia papieru w Chinach w 105 roku n.e. aż do początku XIX wieku wytwarzało się go ręcznie;
  • W Europie pierwsze papiernie założone zostały na przełomie X i XI wieku przez Arabów na południu Włoch i Hiszpanii;
  • W Dusznikach czerpanie papieru zapoczątkowano przed 1562 roku;
  • Oprócz działalności muzealniczej placówka produkuje także niewielkie ilości papieru czerpanego według dawnej technologii na oryginalnych zabytkowych maszynach.

access_time Godziny otwarcia
- od listopada do kwietnia od wtorku do niedzieli w godz.: 9:00-15:00
- od maja do sierpnia codziennie w godz.: 9:00-18:00 (w niedzielę do 16:00)
- od września do października codziennie w godz.: 9:00-17:00 (w niedzielę do 16:00)
mail