Kościół św. Błażeja w Montepulciano (Chiesa di San Biagio)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Toskania
Miejscowość: Montepulciano
GPS: N: 43°5'27.01", E: 11°46'28.62"
Kościół św. Błażeja w Montepulciano
Kościół św. Błażeja w Montepulciano - panorama

Montepulciano to niewielkie miasto w środkowych Włoszech (południowa Toskania), położone na wąskim powulkanicznym wzniesieniu (605 metrów n.p.m.) na granicy dwóch dolin Val d'Orcia i Val di Chiana. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w pobliżu miasteczka okazały renesansowy kościół św. Błażeja (Chiesa di San Biagio). Świątynia wzniesiona została w latach 1518-1540 według projektu znanego włoskiego architekta Antonio da Sangallo Starszego (1455-1534). Inspiracje czerpał on z wczesnorenesansowej bazyliki Santa Maria delle Carceri w Prato. Budowla powstała z miodowo-kremowego trawertynu (porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu) na planie krzyża greckiego z centralnie umieszczoną kopułą, której średnica wynosi 13 metrów. Z zaplanowanych dwóch wież wybudowana została tylko jedna, która obecnie pełni funkcję dzwonnicy. We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na XVI wieczny ołtarz główny autorstwa Giannozza i Lisandro di Pietro Albertiniego, uważany za cudowny XIV wieczny fresk przedstawiający Madonnę na tronie z Dzieciątkiem oraz zbudowane przez Alamanno Contucciego w 1781 roku organy. Obecnie kościół stanowi jeden z ciekawszych przykładów renesansu toskańskiego.

Ciekawostki

  • W uroczystej konsekracji kościoła w 1529 roku uczestniczył papież Klemens VII, który był członkiem rodziny Medyceuszy.

Zdjęcia [5]
Kościół św. Błażeja w Montepulciano
Obiekty sakralne Ziora· 184
Kościół św. Błażeja w Montepulciano
Obiekty sakralne Ziora· 166
Kościół św. Błażeja w Montepulciano
Obiekty sakralne Ziora· 180
Kościół św. Błażeja w Montepulciano
Obiekty sakralne Ziora· 167
Kościół św. Błażeja w Montepulciano
Obiekty sakralne Ziora· 158
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
We Włoszech w rejonie miasta Loreto uprawia się tak dużo winnej latorośli, że wytwarza się z niej nie tylko wspaniałe czerwone i białe wino, ale także kremy do twarzy i balsamy do ciała. Producenci twierdzą, że podobno działają odmładzająco.
Reklama
Polub nas