Casares

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Andaluzja
Strona Internetowa: www.casares.es
GPS: N: 36°26'40.00", W: 5°16'22.00"
Casares
Casares - panorama

Casares to niewielka miejscowość w południowej Hiszpanii, położona pośród gór Sierra Bermej w zachodniej części wybrzeża Costa del Sol. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to założona została tu pierwsza osada. Korzystne położenie sprawiło, że bardzo szybko rozrosła się ona w znaczący ośrodek handlowy. W XII wieku okupujący miasto Maurowie wybudowali okazały zamek. Zarządzali oni Casares aż do 1485 roku, kiedy to po upadku Rondy zdecydowali się na opuszczenie miasta. Po rekonkwiście Casares zasiedlone i zdominowane zostało przez Chrześcijan. Obecnie Casares zaliczane jest do grona andaluzyjskich białych miasteczek (pueblos blancos) o których opowiada prawie każdy przewodnik. Nad Casares które rozlokowane jest na zboczu malowniczego wzgórza górują pozostałości średniowiecznego zamku. Warownia wzniesiona została w XII wieku przez Maurów. W miasteczku zachowały się także pozostałości kościoła Iglesia de la Encarnación oraz kaplica Virgin del Rosario. Ponadto warto także zobaczyć kościół św Sebastiana (Iglesia de San Sebastian), wody termalne Hedionda oraz wybrać się na punkt widokowy Mirador del Peurto. W pobliżu Casares znajdują się także pozostałości rzymskiego miasta Lacipo. Miasteczko stanowi także doskonały punkt wypadowy w góry Sierra Bermej.

Ciekawostki

  • W Casares urodził się andaluzyjski polityk, historyk i pisarz Blas Infante (1885-1936), autor "Idealnego Andaluzyjczyka", który rozbudził patriotyczne uczucia w mieszkańcach regionu.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Mudejar to styl w hiszpańskiej architekturze i sztuce, który charakteryzuje się połączeniem form europejskich i islamskich. Powstał on po rekonkwiście (wyparciu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego) i stworzony został przez mauryjskich artystów pracujących dla chrześcijańskich zleceniodawców. Głównymi cechami stylu są bogate dekoracje ornamentalne pokrywające ściany budowli w ten sposób, że przypominają haftowane tkane draperie.
Reklama
Polub nas