Turku

Finlandia
Kraj: Finlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Finlandia Właściwa
Strona Internetowa: www.turku.fi
GPS: N: 60°27'5.15", E: 22°16'7.44"
Turku
Turku - panorama

Turku to miasto portowe w południowo-zachodniej Finlandii, położone u ujścia rzeki Aurajoki do Morza Archipelagowego (część Morza Bałtyckiego). Jest to jedno z najstarszych miast w Finlandii i zarazem pierwsza stolica kraju. Nazwa miasta pochodzi od starosłowiańskiego słowa turgu które oznacza rynek lub targ. Historia miasta się IX wieku kiedy to Turku stanowiło ważny ośrodek handlowy, a później stolicę ówczesnego księstwa Varsinais-Suomi. Swój największy okres rozkwitu miasto przeżywało w XVI wieku, kiedy to księciem Finlandii był Jan III Waza (1537-1592). W czasie wojen północnych (1700-1721) Turku okupowane było przez wojska rosyjskie, a w 1809 wraz z całą Finlandią dostało się we władanie Rosji. W 1812 roku Turku oficjalnie utraciło status stolicy kraju na rzecz Helsinek. W 1827 roku większa część miasta została strawiona przez szalejący pożar. Odbudowano je w duchu klasycystycznym na wzór Sankt Petersburga.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków i zarazem symbolem Turku jest usytuowany u ujścia rzeki Aurajoki do morza średniowieczny zamek (Turunlinna). Warownia ta wzniesiona została w drugiej połowie XIII wieku co czyni z niej jedną z najstarszych tego typu budowli w całej Finlandii. W okresie średniowiecza zamek stanowił główną siedzibę gubernatorów i książąt. W XV wieku budowla została gruntownie przebudowana i umocniona. Wiek później twierdza stała się oficjalną siedzibą wielkiego księcia Finlandii, Jana III Wazy. Wtedy też zamek przekształcono w renesansową rezydencję mieszkalną. Obecnie w murach warowni ma swoją siedzibę muzeum. Dla gości udostępniono m.in. lochy, sale zamkowe oraz muzeum poświęcone historii Finlandii, a w szczególności historii Turku. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. wzniesiona w XIII wieku na Owczym Kopcu (przedchrześcijańskie miejsce kultu) Katedra (Turun tuomiokirkko), pochodzący z 1694 roku Dom Qwensela (najstarszy zachowany dom mieszczański w Turku), kościół św. Katarzyny (Pyhän Katariinan kirkko), XIX wieczna cerkiew św. Aleksandry, Abo Akademii (najstarszy uniwersytet w Finlandii) oraz znajdujący się w sąsiedztwie katedry pomnik Pera Brahe Młodszego (XVII wieczny generalny gubernator Finlandii).

Zdjęcia [8]
Turku
Miasta Greg· 688
Turku
Miasta Greg· 705
Turku
Miasta Greg· 681
Turku
Miasta Greg· 663
Turku
Miasta Greg· 680
Turku
Miasta Greg· 674
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W krajach nordyckich Finlandia nie jest zaliczana do Skandynawii. Oficjalnie więc w skład Skandynawii wchodzą tylko trzy kraje Dania, Norwegia i Szwecja. Spotykając Fina najeży więc uważać w jakim kontekście używa się tej nazwy To mniej więcej tak, jak gdyby próbować wmówić mieszkańcowi Sosnowca, że mieszka na Śląsku.
Polub nas