Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Podkarpackie
Miejscowość: Bóbrka
Strona Internetowa: bobrka.pl
GPS: N: 49°37'4.00", E: 21°42'26.00"
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce - panorama

Bóbrka to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce, położona około 15 km w kierunku południowym od Krosna. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowane w południowej części miasteczka otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Placówka założona została w latach sześćdziesiątych XX wikeu na terenie kopalni ropy naftowej, która otwarta została w 1854 roku przez Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassa-Zrenckiego. Była to pierwsza na świecie kopalnia, w której wydobywano ropę naftową. Ponadto Łukasiewicz jako pierwszy wydestylował z ropy naftowej - naftę i zastosował ją do oświetlenia konstruując lampę naftową. Do czasów obecnych na terenie kopalni zachowały się tu dwa XIX wieczne (powstałe jeszcze za życia Łukasiewicza) oryginalne szyby naftowe o imionach "Franek" i "Janina". Ponadto goście obejrzeć mogą m.in. drewniany warsztat mechaniczny z 1864 roku, Budynek Administracyjny kopalni (tzw. Dom Łukasiewicza), drewnianą kuźnię kopalnianą, wierną rekonstrukcję XIX wiecznej wiertnicy ręcznej, kotłownię z końca XIX wieku oraz liczne narzędzia i maszyny jakie wykorzystywane były do wydobywania i przetwarzania ropy naftowej. W archiwum znajdziemy m.in. kodeksy górnicze z lat dwidziestych XX wieku, czasopisma naftowe ukazujące się od końca XIX wieku, a także wspomnienia osób związanych z historią przemysłu naftowego. Zgromadzone tu też zostały medale okolicznościowe, kartki i koperty z okazjonalnymi stemplami, a także znaczki pocztowe o tematyce naftowej. Na terenie kopalni stoi także kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 na pamiątkę jej założenia.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce - Plan

Ciekawostki

  • Za datę narodzin przemysłu naftowego przyjmuje się datę 31 lipca 1853, kiedy to po raz pierwszy zapalono w miejscu publicznym lampy naftowe. Miało to miejsce w szpitalu lwowskim na Łyczakowie w czasie nagłej nocnej operacji.

Ceny biletów
- normalny: 10 zł
- ulgowy: 6 zł
Godziny otwarcia
- od 1 maja do 30 września od wtorku do niedzieli w godz.: 9:00-17:00
- od 1 października do 39 kwietnia od wtorku do niedzieli w godz.: 9:00-15:00
- w poniedziałki muzeum jest nieczynne
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Gdynia jest jednym z najmłodszych polskich miast. Założona została przez Polaków w latach dwudziestych XX wieku jako spełnienie marzeń o morzu i własnym porcie (Gdańsk wówczas był miastem niemieckim). Obecnie Port Gdynia przyjmuje statki o długości 300 metrów (największe jakie wpływają na Bałtyk).
Reklama
Polub nas