Bassano del Grappa

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Wenecja Euganejska
GPS: N: 45°46'0.00", E: 11°43'60.00"
Bassano del Grappa
Bassano del Grappa - panorama

Bassano del Grappa to miasto w północno-wschodnich Włoszech, położone nad rzeką Brenta u stóp Prealp Weneckich. Założone zostało w starożytności przez Rzymian jako Fundus Baxiani. Położenie na trasie ważnego szlaku handlowego spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Na przełomie IX i X wieku n.e. w Bassano rozpoczęto budowę zamku oraz katedry. W owym czasie miasto znajdowało się pod rządami Vicenzy, wraz z którą na początku XV stulecia wcielone zostało do Republiki Weneckiej. W czasie ostatnich wojen światowych miasto zostało dotkliwie zniszczone. Po II wojnie zostało gruntownie odrestaurowane i obecnie stanowi ciekawy przystanek dla osób udających się do pobliskiej Vicenzy.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Bassano del Grappa jest okazałą średniowieczna katedra Najświętszej Marii Panny (Duomo di Santa Maria Assunta in Santa Maria in Colle). Jej początki sięgają przełomu IX i X wieku kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. Swój obecny kształt kościół uzyskał w czasie gruntownej przebudowy jaka przeprowadzona została na początku XV stulecia. Kolejnym ciekawym zabytkiem Bassano jest spinający brzegi rzeki Brenta drewniany kryty most Ponte Vecchio nazywany także często Ponte degli Alpini. Zaprojektowany został przez znanego włoskiego architekta Andrea Palladio i wybudowany w 1569 roku w miejscu zniszczonej przez rzekę XII wiecznej drewnianej przeprawy. Na przestrzeni wieków z uwagi na swe strategiczne znaczenia most był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Przy jednym z końców mostu znajduje się założona w 1779 roku destylarnia grappy gdzie można tam nabyć najwyższej jakości trunek, uprzednio zakosztowawszy go w barze. Pozostałe ważne zabytki Bassano to m.in. XIV wieczny kościół św. Jana Chrzciciela, stanowiąca pozostałość po dawnych murach miejskich wieża strażnicza Torre Civica (obecnie wieża zegarowa), budynek ratusza miejskiego (Palazzo del Municipio), XIV wieczny kościół św. Franciszka (obecnie siedziba Museo Civico), średniowieczny zamek Castello degli Ezzelini, XVIII wieczny kościół Świętej Trójcy (Chiesa della Santissima Trinità) oraz liczne pałace i wille.

Grappa

Bassano znane jest także z produkcji słynnej włoskiej Grappy. Jest to mocny trunek w którym zawartość czystego alkoholu na litr waha się od 37,5% do 50%. Napój uzyskuje się poprzez destylację pestek, wytłoczyn oraz gałązek z winogron pozyskanych po produkcji wina. Początkowo grappę produkowano, aby wykorzystać resztki owoców pozostałych po wytworzeniu wina, jednak szybko stało się oczywiste, że został tym sposobem stworzony bardzo cenny produkt. Grappę najczęściej pija się w kieliszkach do wódki. Można jednak spotkać specjalne szkła zaprojektowana do degustacji trunku. Kieliszki mają wysoką nóżkę oraz cylindryczną czarkę, która pozwala na zachowanie aromatów. Z reguły ten napój alkoholowy spożywa się bez dodatków, choć Włosi lubią dodawać trunek do espresso, z czego powstaje popularne Caffe corretto.

Ciekawostki

  • w Bassano del Grappa urodził się słynny włoski malarz epoki renesansu Jacopo Bassano (1515-1592), który od nazwy miasta przybrał swoje nazwisko artystyczne.

Zdjęcia [6]
Bassano del Grappa
Miasta Greg· 537
Bassano del Grappa
Miasta Greg· 608
Bassano del Grappa
Miasta Greg· 570
Bassano del Grappa
Miasta Greg· 615
Bassano del Grappa
Miasta Greg· 622
Bassano del Grappa
Miasta Greg· 580
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Przeszło półtora wieku temu włoski fabrykant Paolo Soprani w niewielkiej miejscowości Castelfidardo (okolice Loreto) założył słynny zakład produkujący akordeony. Dziś znajduje się tu przeszło dwadzieścia zakładów produkujących tego typu instrument. Każdego roku, we wrześniu w miasteczku organizowany jest także słynny festiwal akordeonistów.
Polub nas