Freudenberg - panorama

Freudenberg to niewielkie miasteczko w zachodnich Niemczech, położone w południowej Westfalii w dolinie rzeki Weibe (Asdorf). Założone zostało prawdopodobnie już w drugiej połowie XI wieku. W zapiskach historycznych pierwsza wzmianka o miejscowym zamku pochodzi z dokumentów datowanych na 1389 rok. W połowie XVI wieku Freudenberg zostało nawiedzone przez pożar w wyniku którego zniszczona została większość zabudowy miejskiej. Wkrótce potem odbudowane otoczone zostało potężnymi murami obronnymi z czterema bramami. Kolejny pożar nawiedził miasto w 1666 roku w wyniku którego zniszczone zostały niemal wszystkie budynki. Odbudowano je zachowując dawny układ urbanistyczny, który przetrwał do czasów obecnych.

Zwiedzanie

Najstarsza część Freudenberga zwana Alter Flecken niemal w całości zbudowana jest z muru pruskiego (rodzaj ściany szkieletowej, inaczej ryglowej, ramowej lub fachówki wypełnionej murem z cegły). W sumie doliczyć się tu można 50 budynków, które w przeważającej większość wzniesione zostały w XVII stuleciu. Nad zabudową dominuje wieża kościoła ewangelickiego. Stare miasto we Freudenbergu wpisane zostało do Atlasu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii (Kulturatlas des Landes Nordrhein-Westfalen) jako zabytek architektury o międzynarodowym znaczeniu.

Ciekawostki

  • Na terenie miasteczka znajduje się przeszło 650-letni, 30 metrowy dąb szypułkowy Bärenwaldeiche (w wyniku silnych podmuchów wiatru drzewo przewróciło się 15 kwietnia 2024 roku);
  • Freudenberg położone jest na szlaku turystycznym Oranier-Route (Pomarańczowa Droga) prowadzącym z Amsterdamu przez północne i środkowe Niemcy i wracającym z powrotem do Amsterdamu przez miasta i regiony związane z holenderską rodziną królewską;
  • Freudenberg często wykorzystywany jest jako plan filmowy. Kręcono tu m.in. sceny do filmu "Brat Jakuba" z Christophem Marią Herbstem i Klausem J. Behrendtem w rolach głównych.
mail

Multimedia