Siedem Gigantów z Uralu (Мань-Пупу-нёр)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Region: Republika Komi
GPS: N: 62°15'28.00", E: 59°17'53.00"
Siedem Gigantów z Uralu - panorama

Man-Pupu-nyor to góra w Rosji, położona na terenie Rezerwatu Peczora-Ilychskiego, który z kolei stanowi część Republiki Komi. Na jej szczycie na malowniczym płaskowyżu znajduje się niezwykła formacja skalana zwana Siedmioma Gigantami z Uralu. Kompleks składa się z siedmiu wysokich (30 do 42 metrów) usytuowanych obok siebie smukłych skał, które z oddali sprawiają wrażenie jakby zastygłych w kamieniu postaci. Powstały one prawdopodobnie w wyniku erozji i wietrzenia gór, które znajdowały się tu około 200 milionów lat temu. Deszcz, śnieg, wiatr, mróz stopniowo niszczyły cały masyw pozostawiając jedynie słupy zbudowane z twardszych skał. Jeden z filarów ma nieco inny kształt od pozostałych. Swoim wyglądem przypomina odwróconą do góry dnem ogromną butelkę. Z kamiennymi słupami związanych jest wiele miejscowych legend. Jedna z nich głosi, że są one pozostałością po członkach rodziny Samojedów, którzy przemierzając i grabiąc miejscową ludność zostali za karę zamrożeni przez miejscowego szamana. Żeby dostać się do rezerwatu na którym znajduje się formacja skalana należy wcześniej uzyskać odpowiednią przepustkę. Na płaskowyżu panuje surowy i zmienny klimat. Pogoda może się tu gwałtownie zmienić nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Siedem Gigantów z Uralu zaliczane są do siedmiu cudów Rosji.

Ciekawostki

  • Nazwa Man-Pupu-Nyor w języku Mansi (ludności zamieszkującej zachodnią Syberię pomiędzy Uralem a rzeką Ob) oznacza "małą górę bogów".

Czy wiesz że?
Blisko 80% mieszkańców Rosji zamieszkuje część Europejską, która z kolei stanowi zaledwie 25% powierzchni państwa. Powierzchnia całego kraju wynosi zaś przeszło 17 milionów km2 co w przybliżeniu stanowi 1/6 powierzchni Ziemi.
Polub nas