Zamek Tarasp (Schloss Tarasp)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kanton: Gryzonia
Miejscowość: Tarasp
Strona Internetowa: www.schloss-tarasp.ch
GPS: N: 46°46'44.14", E: 10°15'41.48"
Zamek Tarasp
Zamek Tarasp - panorama
Tarasp to niewielkie miasteczko we wschodniej Szwajcarii, położone u stóp znajdującego się na terenie Szwajcarskiego Parku Narodowego masywu górskiego Sesvenna (Alpy Wschodnie). Główną atrakcją turystyczną jest tu górujący nad miastem monumentalny średniowieczny zamek warowny. Pierwotna twierdza wniesiona została tu już w XI wieku. Zamek usytuowany został na malowniczej wysokiej, przeszło 100 metrowej skale. Swój obecny wygląd zamek uzyskał podczas ostatniej większej przebudowy jaka została przeprowadzona w XVI wieku.
Na początku XX wieku roku nowym właścicielem zaniedbanego i opuszczonego wówczas zamku stał się niemiecki przemysłowiec i mecenas sztuki Dr. Karl August Lingner. Wkrótce po zakupie zlecił on przeprowadzenie gruntownej renowacji warowni i już 1919 roku zamek udostępniony został dla zwiedzających. Obecnie zamek Tarasp stanowi jedną z najokazalszych tego typu budowli w całej Gryzonii. W sezonie letnim w jego murach organizowane są różnego rodzaju imprezy oraz wydarzenia kulturalne.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas