Lefkara - panorama

Lefkara to niewielka miejscowość na Cyprze, położona na południowo-wschodnim zboczu gór Troodos. Do XVI wieku miasto stanowiło jeden z największych ośrodków na Cyprze. Zmieniło się to, gdy wyspa została zajęta przez Turków. Wtedy to Lefkara została zajęta i zniszczona. W późniejszym czasie zostało one odbudowane jednak nigdy już nie odzyskało dawnej świetności. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest XIV wieczny kościół Świętego Krzyża. W połowie XVIII wieku umieszczono w nim rzeźbiony w drewnie ikonostas wykonany przez rzeźbiarza Hadjikyriacosa. Jednym z jego elementów jest pokryty cienką warstwą srebra Święty Krzyż z drzazgą krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa Chrystusa. Odwiedzają Lefkarę warto także się wybrać do kościoła Michała Archanioła w którym obejrzeć można XII wieczne malowidła ścienne.

Lefkaritika

Lefkara znana jest przede wszystkim z tradycji koronkarskich zwanych potocznie lefkaritika, które w 2009 roku zostały wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. W okresie średniowieczna do miasteczka przyjeżdżały na wypoczynek weneckie damy. Podczas pobytu zajmowały się m.in. haftowaniem, którego nauczyły się od nich miejscowe kobiety. Do wyszywanych wzorów dodały elementy inspirowane przyrodą regionu. Sztuka koronkarska była przekazywana z pokolenia na pokolenie i stałą się bardzo szybko wizytówką Lefkary. Jedna z miejscowych legend głosi, że w 1481 roku do miasteczka przyjechał sam Leonardo dl Vinci, żeby zamówić haftowany obrus o wzorze potamos (rzeka) na ołtarz katedry w Mediolanie. W 1889 roku w Lefkarze utworzona została szkoła koronkarstwa. Odwiedzając miasteczko warto wybrać się do niezwykle interesującego Muzeum Koronek i Wyrobów ze Srebra.

Lefkaritika

Ciekawostki

  • Nazwa wioski Lefkara pochodzi od koloru otaczających ją białych wapiennych wzgórz (lefka ori to grecku białe wzgórza).

mail