Przylądek Kawo Greko (Κάβο Γκρέκο)

Cypr
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Dystrynkt: Famagusta
GPS: N: 34°57'37.97", E: 34°5'1.32"
Przylądek Kawo Greko - panorama

Kawo Greko (Cape Greco) to niezwykle malowniczy skalisty przylądek na Cyprze, położony na południowo-wschodnim krańcu wyspy w pobliżu popularnego ośrodka turystycznego Ajia Napa. W pobliżu przylądka znajduje się blisko 16 km oznakowanych szlaków turystycznych w tym także szlak do jazdy konnej i rowerowy oraz liczne punkty widokowe, z których podziwiać można piękno okolicznego krajobrazu (efektowne plaże i skalne urwiska z jaskiniami na brzegu morza). W niektórych miejscach klify osiągają nawet do około 10 metrów wysokości i tworzą podziemne korytarze oraz jaskinie. Nad jedną z nich niegdyś wzniesiono niewielką cerkiew pod wezwaniem Aji Anarjiri (Άγιοι Ανάργυροι). Od 1993 roku przylądek wraz z całym skalistym półwyspem podlega ochronie jako Etniko Dasiko Parko Kawo Greko (Εθνικό Δασικό Πάρκο Κάβο Γκρέκο).

Ciekawostki

  • Jak głosi jedna z miejscowych legend w wodach otaczających skalny przylądek występować ma hipotetyczne zwierzę zwane kryptydą, czyli potwór z Ajia Napa, czasem utożsamiany ze skyllą (w mitologii greckiej jeden z dwóch potworów morskich).

Zdjęcia [10]
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1124
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1240
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1069
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1142
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1091
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1072
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na Cyprze wszystkie nowe kościoły budowane są według stylu bizantyjskiego. Dlatego nawet budowle mające zaledwie po 30 czy 40 lat wyglądają jak zabytki sprzed kilku stuleci.
Reklama
Polub nas