Przylądek Kawo Greko (Κάβο Γκρέκο)

Cypr
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Dystrynkt: Famagusta
GPS: N: 34°57'37.97", E: 34°5'1.32"
Przylądek Kawo Greko - panorama

Kawo Greko (Cape Greco) to niezwykle malowniczy skalisty przylądek na Cyprze, położony na południowo-wschodnim krańcu wyspy w pobliżu popularnego ośrodka turystycznego Ajia Napa. W pobliżu przylądka znajduje się blisko 16 km oznakowanych szlaków turystycznych w tym także szlak do jazdy konnej i rowerowy oraz liczne punkty widokowe, z których podziwiać można piękno okolicznego krajobrazu (efektowne plaże i skalne urwiska z jaskiniami na brzegu morza). W niektórych miejscach klify osiągają nawet do około 10 metrów wysokości i tworzą podziemne korytarze oraz jaskinie. Nad jedną z nich niegdyś wzniesiono niewielką cerkiew pod wezwaniem Aji Anarjiri (Άγιοι Ανάργυροι). Od 1993 roku przylądek wraz z całym skalistym półwyspem podlega ochronie jako Etniko Dasiko Parko Kawo Greko (Εθνικό Δασικό Πάρκο Κάβο Γκρέκο).

Ciekawostki

  • Jak głosi jedna z miejscowych legend w wodach otaczających skalny przylądek występować ma hipotetyczne zwierzę zwane kryptydą, czyli potwór z Ajia Napa, czasem utożsamiany ze skyllą (w mitologii greckiej jeden z dwóch potworów morskich).

Zdjęcia [10]
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1343
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1501
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1295
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1365
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1333
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca Ziora· 1280
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 36 roku p.n.e. Cypr zostały podarowany w prezencie dla słynnej egipskiej królowej Kleopatry od zakochanego w niej Marka Antoniusza. Niewiele też brakowało, aby wyspa dostała się we władanie polskiej królewny. W XV wieku szansę objęcia cypryjskiego tronu miała córka Jagiełły - Jadwiga. O jej rękę bowiem starał się królujący na Cyprze - Joannis Luzyniański. Niestety, poseł z darami od niego przyjechał zbyt późno, ponieważ Jadwiga zmarła na gruźlicę (choć zdaniem niektórych została otruta).
Polub nas