Przylądek Kawo Greko (Κάβο Γκρέκο)

Cypr
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Dystrynkt: Famagusta
GPS: N: 34°57'37.97", E: 34°5'1.32"
Przylądek Kawo Greko - panorama

Kawo Greko (Cape Greco) to niezwykle malowniczy skalisty przylądek na Cyprze, położony na południowo-wschodnim krańcu wyspy w pobliżu popularnego ośrodka turystycznego Ajia Napa. W pobliżu przylądka znajduje się blisko 16 km oznakowanych szlaków turystycznych w tym także szlak do jazdy konnej i rowerowy oraz liczne punkty widokowe, z których podziwiać można piękno okolicznego krajobrazu (efektowne plaże i skalne urwiska z jaskiniami na brzegu morza). W niektórych miejscach klify osiągają nawet do około 10 metrów wysokości i tworzą podziemne korytarze oraz jaskinie. Nad jedną z nich niegdyś wzniesiono niewielką cerkiew pod wezwaniem Aji Anarjiri (Άγιοι Ανάργυροι). Od 1993 roku przylądek wraz z całym skalistym półwyspem podlega ochronie jako Etniko Dasiko Parko Kawo Greko (Εθνικό Δασικό Πάρκο Κάβο Γκρέκο).

Ciekawostki

  • Jak głosi jedna z miejscowych legend w wodach otaczających skalny przylądek występować ma hipotetyczne zwierzę zwane kryptydą, czyli potwór z Ajia Napa, czasem utożsamiany ze skyllą (w mitologii greckiej jeden z dwóch potworów morskich).

Zdjęcia [10]
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca ziora· 811
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca ziora· 846
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca ziora· 760
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca ziora· 809
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca ziora· 779
Przylądek Kawo Greko
Ciekawe miejsca ziora· 767
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Odwiedzając Cypr koniecznie trzeba spróbować lokalnych słodkości, z których słynie wyspa. Soutzoukos to masa złożona z winogron, cynamonu i orzechów, podawana w miseczkach na ciepło jest niezwykle sycąca i zadowoli nawet najbardziej wybredne gusta. Kiefterka zaś to niezwykle smaczne suszone kosteczki. Miłośnicy łakoci mogą odwiedzić jedyną swoim rodzaju fabrykę czekolady w górach Troodos.
Reklama
Polub nas