Esslingen am Neckar - panorama

Esslingen am Neckar to miasto w północno-zachodnich Niemczech, położone pośród malowniczych winnic nad rzeką Neckar (prawy dopływ Renu), około 10 km w kierunku południowo-wschodnim od Stuttgartu. Badania archeologiczne wykazały, że tereny obecnego miasta zamieszkiwane były już od neolitu. W zapiskach historycznych pierwsze wzmianki o Esslingen pojawiają się dopiero w dokumentach pochodzących z VIII stulecia. W owym czasie wzniesiona została tu kaplica w której złożono relikwie chrześcijańskiego męczennika świętego Witalisa. Bardzo szybko miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek. Korzystne położenie na trasie ważnego szlaku handlowego wiodącego z Flandrii do północnych Włoch spowodowało, że bardzo szybko niewielka wioska rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W 1246 roku Esslingen opowiedziało się po stronie Hohenstaufów co spowodowało wielowiekowy konflikt z Wittenbergą. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie wojny trzydziestoletniej jaka toczona była w latach 1618-1648, kiedy to w wyniku działań zbrojnych zniszczona została znaczna część zabudowy. W 1826 roku Georg Christian Kessler (1787-1842) zaczął produkować tu pierwsze niemieckie wino musujące. Dziś jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów z Esslingen.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Esslingen stanowi niewielki rynek (Marktplatz) którego południową pierzeję zamyka monumentalny gotycki kościół św. Dionizego (Stadtkirche St. Dionys). Świątynia wzniesiona została w pierwszej połowie XIII wieku w miejscu starej wczesnośredniowiecznej kaplicy. Charakterystycznym elementem budowli są dwie połączone ze sobą wysokie wieże. Połączono je już w latach 1643-1650 co miało zapobiec dalszemu przechylaniu się południowej wieży i w konsekwencji jej zawaleniu. Kierując się z rynku w kierunku wschodnim dojedziemy do kolejnego ważnego zabytku Esslingen jakim jest okazały budynek Starego Ratusza miejskiego (Altes Rathaus). Wzniesiono go w pierwszej połowie XV wieku, a swój obecny renesansowy kształt budynek uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w latach 1586-1589. Wtedy też umieszczono na nim zegar astronomiczny. W 1926 roku na wieży ratuszowej zainstalowany został carillon z 25 dzwonami który codziennie (w godz. 8:00, 12:00, 15:00, 18:00 i 19:30) wybija melodie. Pozostałe ważne zabytki Esslingen to m.in. XIII wieczna wczesnogotycka katolicka katedra św. Pawła (Münster St. Paul), budynek Nowego Ratusza miejskiego (Neues Rathaus), XVIII wieczny gmach Sądu (Amtsgericht), górujący nad miastem średniowieczny zamek (Esslinger Burg) oraz znajdujące się w obrębie starego miasta liczne domy szachulcowe. W Esslingen zachowały się także pozostałości obwarowań miejskich ze Starą Bramą miejską.

Muzea w Esslingen

  • Muzeum Miejskie (Stadtmuseum) - znajduje się przy ulicy Hafenmarkt 9 w zabytkowym Gelbes Haus (Żółty Dom) i prezentuje historię miasta od wczesnego średniowiecza do współczesności.
  • Muzeum Archeologiczne (Archäologische Museum) - znajduje się w sąsiedztwie kościoła św. Dionizego i gromadzi liczne artefakty oraz znaleziska jakie udało się odnaleźć w czasie prac archeologicznych prowadzonych na terenie miasta.
  • Muzeum J. F. Schreibera (J.-F.-Schreiber-Museum) - znajduje się przy ulicy Untere Beutau 8-10 i poświęcone jest historii wydawnictwa J. F. Schreiber oraz jego produktów.
  • Villa Merkel - jest to okazały gmach wybudowanay w latach 1872-1873 dla miejscowego przemysłowca Oskara Merkela według projektu Otto Tafela w któym mieści się Galeria Sztuki Współczesnej.

mail