Rattenberg - panorama

Rattenberg to niewielka tyrolska miejscowość w zachodniej Austrii, położona na prawym brzegu rzeki Inn (prawy dopływ Dunaju). Jest to najmniejsze miasto zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Austrii. Zajmuje powierzchnię zaledwie 0,11 km² i mieszkają tu tylko 434 osoby. Miasteczko znane jest z głównie z przemysłu szklarskiego. Znajduje się tutaj wiele warsztatów szklarskich oraz swoje siedziby mają renomowani producenci szkła. Wśród nich znajduje się najsławniejsza pracownia szkła artystycznego Kisslinger Kristallglas. Miejscowe wyroby kupić można w licznych sklepikach usytuowanych przy głównym deptaku miejskim Südtiroler Straße. Ponadto można tutaj "na żywo" przyjrzeć się pracy hutnika dmuchacza szkła. W Rattenbergu zachowało się także kilka zabytkowych budowli. Są to m.in. XIV-wieczny kościół parafialny pod wezwaniem św Wirgiliusza (Pfarrkirche Rattenberg), dawny klasztor Augustynów (obecnie siedziba muzeum ze sztuką sakralną), oraz usytuowane w pobliżu miasteczka na malowniczym wzgórzu ruiny średniowiecznego zamku (Burgruine Rattenberg).

Ciekawostki

  • Z uwagi na niewielkie rozmiary miasteczko nie posiada poczty, posterunku policji, przedszkola, straży pożarnej, cmentarza, boiska sportowego i przystanku kolejowego;
  • W Rattenbergu urodziła się słynna austriacka kucharka, patronka rolników i święta Kościoła katolickiego Notburga (1265-1313).

mail

Multimedia