Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Podkarpackie
Miejscowość: Myczków
GPS: N: 49°22'48.06", E: 22°24'45.48"
Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie
Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie - panorama
Myczków to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce, położona około 5 km w kierunku południowo-zachodnim od Zapory w Solinie. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowane w samym sercu wioski Muzeum Kultury Bojków. Jego początki sięgają lat siedemdziesiątych minionego wieku, kiedy to pasja gromadzenia śladów przeszłości Myczkowa i jego okolicy przyczyniła się do powstania prywatnych zbiorów obecnego kustosza muzeum Stanisława Drozda oraz innych mieszkańców gminy. Początkowo kolekcja stanowiła wyposażenie pracowni historycznej Szkoły Podstawowej w Myczkowie. Ostatecznie w 2005 roku po wybudowaniu nowego zespołu szkół, zbiory zostały przeniesione do nowego obiektu, w którym powstała izba historyczno-regionalna. Żyjący na tych terenach ruscy górale zwani Bojkami wytworzyli charakterystyczną dla siebie kulturę, której pamiątki możemy obecnie podziwiać w muzeum. Zbiory ułożone zostały w myśl sekwencji "od poczęcia po grób". Dzięki okolicznym mieszkańcom oraz pasjonatom historii regionalnej zbiory muzeum są ciągle uzupełniane i powiększane. Dzięki inicjatywie miejscowej grupy twórców, przy muzeum działa Galeria Bojkowska oraz zespół muzyków i grupa śpiewająca pod kierunkiem Michała Matuszewskiego, kultywująca dawne melodie i pieśni.

Bojkowie
Bojkowie to grupa etniczna mieszanego pochodzenia (ruskiego i wołoskiego), która zamieszkiwała Karpaty Wschodnie. W większości zostali oni wysiedleni w latach 1945-1947 na teren dzisiejszej Ukrainy, a pozostałą, część w ramach akcji "Wisła", rozproszono po terenie Polski, głównie na zachodzie.
Ceny biletów
- wstęp wolny
Godziny otwarcia
- od wtorku do soboty w godz.: 9:30-15:30
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Będąc w Kazimierzu Dolnym warto przeprawić się promem przez Wisłę, by odwiedzić malownicze ruiny renesansowego zamku w Janowcu. W murach warowni znajduje się najmniejszy hotel w Polsce dysponujący zaledwie jednym dwuosobowym pokojem.
Reklama
Polub nas