Dark Hedges

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Część: Irlandia Północna
GPS: N: 55°8'3.84", W: 6°22'50.16"
Dark Hedges - panorama

Dark Hedges (Mroczny szpaler) to niezwykle malownicza bukowa aleja w Irlandii Północnej (hrabstwo Antrim), stanowiąca fragment Bregagh Road niedaleko Armoy. Droga prowadzi do Gracehill House (od 1995 roku klub golfowy) rodziny Stuartów, którzy to posadzili drzewa w XVIII wieku, aby wzbudzić podziw gości odwiedzających ich posiadłość. Przez blisko dwa stulecia buki urosły do imponujących rozmiarów, a ich splecione gałęzie stworzyły majestatyczny, mroczny tunel. Jak głosi jedna z miejscowych legend czasami (głównie w porach wieczornych) pojawia się w nim zwiewna Szara Dama (Grey Lady). Podobno jest to pokojówka z pobliskiego domu, która umarła w niewyjaśnionych okolicznościach lub nawet duch Margaret, córki Jamesa Stuarta. Aleja jest zarówno wielką atrakcją turystyczną, jak i plenerem malarskim i zdjęciowym. Mimo że stare buki są już praktycznie na krańcu swego żywota, to do niedawna nie miały spokoju. Tłumy turystów rozjeżdżały samochodami pobocza drogi, uszkadzając korzenie niektórych drzew. Ostatecznie w 2017 roku aleja została zamknięta dla ruchu kołowego.

Ciekawostki

  • Mroczny szpaler wykorzystany został jako plan filmowy w pierwszym odcinku drugiej serii popularnego serialu Gra o Tron. Droga pełniła rolę kawałka Królewskiego Traktu (King's Road);
  • Ze 150 drzew, które posadził Stuart , do czasów przetrwało około 90. Niektóre z 200-letnich buków padły ofiarą sztormu Gertruda, który uderzył w Wyspy Brytyjskie w styczniu 2016 roku.

Zdjęcia [7]
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 488
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 521
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 514
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 495
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 486
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 483
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Sandwicz stanowi jeden z podstawowych elementów angielskiej kuchni. Ta popularna przekładana kanapka powstała w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy to John Montagu (czwarty lord miasta Sandwich), zgłodniawszy podczas gry w karty, zniecierpliwiony długim oczekiwaniem na posiłek, polecił żeby po prostu wsunięto mu kawałek mięsa pomiędzy dwie kromki chleba. Wkrótce potem rozkazał aby takie posiłki przynoszone były mu wprost do biura co w konsekwencji przyczyniło się do popularyzacji sandwicza.
Polub nas