Dark Hedges

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Część: Irlandia Północna
GPS: N: 55°8'3.84", W: 6°22'50.16"
Dark Hedges - panorama

Dark Hedges (Mroczny szpaler) to niezwykle malownicza bukowa aleja w Irlandii Północnej (hrabstwo Antrim), stanowiąca fragment Bregagh Road niedaleko Armoy. Droga prowadzi do Gracehill House (od 1995 roku klub golfowy) rodziny Stuartów, którzy to posadzili drzewa w XVIII wieku, aby wzbudzić podziw gości odwiedzających ich posiadłość. Przez blisko dwa stulecia buki urosły do imponujących rozmiarów, a ich splecione gałęzie stworzyły majestatyczny, mroczny tunel. Jak głosi jedna z miejscowych legend czasami (głównie w porach wieczornych) pojawia się w nim zwiewna Szara Dama (Grey Lady). Podobno jest to pokojówka z pobliskiego domu, która umarła w niewyjaśnionych okolicznościach lub nawet duch Margaret, córki Jamesa Stuarta. Aleja jest zarówno wielką atrakcją turystyczną, jak i plenerem malarskim i zdjęciowym. Mimo że stare buki są już praktycznie na krańcu swego żywota, to do niedawna nie miały spokoju. Tłumy turystów rozjeżdżały samochodami pobocza drogi, uszkadzając korzenie niektórych drzew. Ostatecznie w 2017 roku aleja została zamknięta dla ruchu kołowego.

Ciekawostki

  • Mroczny szpaler wykorzystany został jako plan filmowy w pierwszym odcinku drugiej serii popularnego serialu Gra o Tron. Droga pełniła rolę kawałka Królewskiego Traktu (King's Road);
  • Ze 150 drzew, które posadził Stuart , do czasów przetrwało około 90. Niektóre z 200-letnich buków padły ofiarą sztormu Gertruda, który uderzył w Wyspy Brytyjskie w styczniu 2016 roku.

Zdjęcia [7]
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 410
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 443
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 437
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 416
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 411
Dark Hedges
Ciekawe miejsca Greg· 408
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1252 roku król Anglii Henryk III dostał w prezencie niedźwiedzia polarnego od króla Norwegii, Haakona. Niedźwiedź żył w Tower of London i był trzymany na długiej smyczy, umożliwiającej pływanie w Tamizie i łowienie tam ryb.
Reklama
Polub nas