Dark Hedges

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Część: Irlandia Północna
GPS: N: 55°8'3.84", W: 6°22'50.16"
Dark Hedges - panorama
Dark Hedges (Mroczny szpaler) to niezwykle malownicza bukowa aleja w Irlandii Północnej (hrabstwo Antrim), stanowiąca fragment Bregagh Road niedaleko Armoy. Droga prowadzi do Gracehill House (od 1995 roku klub golfowy) rodziny Stuartów, którzy to posadzili drzewa w XVIII wieku, aby wzbudzić podziw gości odwiedzających ich posiadłość. Przez blisko dwa stulecia buki urosły do imponujących rozmiarów, a ich splecione gałęzie stworzyły majestatyczny, mroczny tunel. Jak głosi jedna z miejscowych legend czasami (głównie w porach wieczornych) pojawia się w nim zwiewna Szara Dama (Grey Lady). Podobno jest to pokojówka z pobliskiego domu, która umarła w niewyjaśnionych okolicznościach lub nawet duch Margaret, córki Jamesa Stuarta. Aleja jest zarówno wielką atrakcją turystyczną, jak i plenerem malarskim i zdjęciowym. Mimo że stare buki są już praktycznie na krańcu swego żywota, to do niedawna nie miały spokoju. Tłumy turystów rozjeżdżały samochodami pobocza drogi, uszkadzając korzenie niektórych drzew. Ostatecznie w 2017 roku aleja została zamknięta dla ruchu kołowego.

Ciekawostki
- Mroczny szpaler wykorzystany został jako plan filmowy w pierwszym odcinku drugiej serii popularnego serialu Gra o Tron. Droga pełniła rolę kawałka Królewskiego Traktu (King's Road).
- Ze 150 drzew, które posadził Stuart , do czasów przetrwało około 90. Niektóre z 200-letnich buków padły ofiarą sztormu Gertruda, który uderzył w Wyspy Brytyjskie w styczniu 2016 roku.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1865 roku największa góra Ziemi - Mount Everest (8850 metrów n.p.m.) została nazwana na cześć słynnego walijskiego geodety i kartografa pułkownika sir George'a Everesta. Wcześniej góra określana była mianem Szczyt XV.
Reklama
Polub nas