Biel/Bienne - panorama

Biel/Bienne to dwujęzyczne (niemiecki i francuski) miasto w zachodniej Szwajcarii, położone nad jeziorem Biel (Bielersee). Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada zwana Belenus. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich kolonii. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod jurysdykcję biskupów Bazylei pod którą pozostawało przez kilka kolejnych stuleci. W 1279 roku Biel zawarło przymierze z pobliskim Bernem, a niespełna pół wieku później stało się jego protektoratem. W 1792 roku Biel dostało się pod panowanie Francuzów, pod rządami których pozostawało aż do 1815 roku, kiedy to wcielone zostało do kantonu berneńskiego. Obecnie miasto stanowi zegarkową metropolię Szwajcarii. Swoje siedziby mają tutaj takie znane marki jak m in. Swatch, Rolex, Omega, Tissot, Movado czy Mikron. Miasto usytuowane jest na oficjalnej granicy językowej co powoduje, że mieszkańcy potocznie posługują się zarówno jeżykiem niemieckim jak i francuskim. Takie wymieszanie języków bardzo często może zdezorientować przyjeżdżających tu turystów, gdyż w czasie rozmowy lokalni mieszkańcy potrafią ze zdumiewającą łatwością przejeść z jednego języka na drugi (nawet w jednym zdaniu!).

Zwiedzanie

W Biel zachowało się także niewielkie aczkolwiek niezwykle malownicze stare miasto na obszarze którego spotkać można kilka ciekawych zabytkowych budowli. Jego centralny punkt stanowi niewielki plac zwany Ring (okrąg), który zdobi XVI wieczna fontanna. Jego nazwa pochodzi z czasów, gdy zbierała się tu starszyzna i miejscowi notable, którzy zasiadając w półkolu sądzili przestępców i rzezimieszków. W jednym z narożników placu znajduje się przykryty kolistą wieżycą XVI wieczny dom cechowy leśników. Pozostałe ważne zabytki Biel to m.in. XV wieczny późnogotycki kościół św. Benedykta (Stadtkirche Biel), budynek ratusza miejskiego, XVIII wieczna fontanna Sprawiedliwości, renesansowa zbrojownia (obecnie siedziba teatru miejskiego) oraz Muzeum Zegarków Omega Watches. Biel to także idealny punkt wypadowy w okoliczne góry. W mieście znajdują się dwie kolejki górskie wwożące turystów na wznoszące się ponad miastem górskie szczyty.

Ciekawostki

  • Począwszy od 1968 roku w Biel rozgrywany jest najstarszy i najsilniej obsadzony cykliczny turniej szachowy w Szwajcarii.

mail

Multimedia