Zamek Leśna w Szczytnej

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Dolnośląskie
Miejscowość: Szczytna
GPS: N: 50°24'43.93", E: 16°27'27.84"
Zamek Leśna w Szczytnej - panorama

Szczytna to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce, położona we wschodniej części Obniżenia Dusznickiego nad rzeką Bystrzycą Dusznicką (lewy dopływ Nysy Kłodzkiej). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w pobliżu wzniesienia Szczytnik (589 metrów n.p.m.) neogotycki Zamek Leśna. Budowla wzniesiona została w latach 1831-1837 na polecenie ówczesnego właściciela Szczytnej, major i hrabiego Leopolda von Hochberga na wzór średniowiecznego zamku obronnego. Rezydencja powstała w miejscu częściowo rozebranego XVIII wiecznego fortu. W kolejnych latach posiadłość wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. Zamek był także kilkukrotnie przebudowywany m.in. na przełomie XIX i XX wieku przez zarządzających obiektem Misjonarzy Świętej Rodziny. Po II wojnie światowej rezydencja została przejęte przez państwo i zaadoptowana na dom pomocy społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn. Przy zamku znajduje się punkt widokowy, skąd roztacza się panorama na Obniżenie Dusznickie, gdzie położona jest Szczytna. W pobliżu budowli znajduje się także kamienna droga krzyżowa wyróżniająca się oryginalnymi płaskorzeźbami z piaskowca osadzonymi w naturalnych skałach.

Ciekawostki

  • Od 2007 w Szczytnej działa Bractwo Rycerskie Matki Bożej Królowej Pokoju, stowarzyszenie katolickie i regionalne wspierające inicjatywy promujące gminę oraz skupione m.in. na zachowaniu dziedzictwa narodowego i kulturowego poprzez materialną troskę o zabytki na terenie Szczytnej oraz popularyzację historii miejscowości i miejsc na terenie gminy Szczytna.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1771 roku zaledwie 40% ludności I Rzeczpospolitej posługiwała się językiem polskim. Zamożna szlachta bardzo często mówiła lepiej po francusku czy włosku. Pojęcie narodu polskiego w tym czasie nie istniało, nie istniały bowiem w Europie państwa narodowe. Nowoczesny nacjonalizm pojawił w całej swojej krasie dopiero w XIX wieku.
Polub nas