Szafuza (Schaffhausen)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Szafuza
Populacja: 34 630
Powierzchnia: 31 km²
GPS: N: 47°41'51.18", E: 8°38'6.10"
Szafuza
Szafuza - panorama
Szafuza (Schaffhausen) to miasto w Szwajcarii i zarazem stolica kantonu o takiej samej nazwie, położone nad Renem w bezpośrednim sąsiedztwie niemieckiej granicy. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to hrabia Eberhard III Nellenburg założyli tu opactwo i przekazali je ojcom benedyktynom. Jakiś czas później wokół klasztoru zawiązała się osada, która z czasem rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Do XVI wieku Szafuza posiadała status wolnego miasta. W tym czasie miasto biło nawet własną monetę. Ważną datą w dziejach Szafuzy był rok 1501, kiedy to miasto przystąpiło do Konfederacji Szwajcarskiej. Ciężki okres w dziejach Szafuzy miał miejsce w czasie II wojny światowej, kiedy to omyłkowo zostało zbombardowane przez jeden z alianckich nalotów dywanowych. Mimo, że jako przyczynę podawano błąd w nawigacji, to jedna z teorii wskazuje, że prawdopodobnie była to kara za rzekomą współpracę z Niemcami. Co ciekawe amerykanie wypłacili Szwajcarom odszkodowanie, a nawigator samolotu odpowiedzialny za nalot otrzymał naganę i już nigdy nie powierzono mu zadania prowadzenia formacji powietrznej. Po wojnie miasto zostało odbudowane.

Zwiedzanie
Jednym z najważniejszych zabytków i symboli Szafuza jest górujący nad miastem okazały zamek Munot. Twierdza ta wzniesiona została w latach 1564-1585 według projektu ówczesnego głównego architekta miasta Heinricha Schwarza (1526-1593). Na przestrzeni wieków warownia była kilkukrotnie oblegana (m.in. przez Francuzów w 1799 roku). Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających. Z jego murów rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz przełomu tworzącej tu jeden z największych wodospadów Europy rzeki Ren. Pozostałe ważne zabytki Szafuzy to m.in. XI wieczna bazylika katedralna Wszystkich Świętych (Münster zu Allerheilige), XV wieczny gotycki kościół parafialny św. Jana, dawny romańsko-gotycki klasztor Benedyktynów (obecnie siedziba Muzeum zu Allerheiligen - Wszystkich Świętych), wybudowany w pierwszej połowie XV wieku i ozdobiony misternie rzeźbionymi renesansowymi podcieniami budynek ratusza miejskiego (Rathaus), pochodzący z połowy XVI wieku i ozdobiony pięknymi malowidłami Tobiasa Stimmera Dom pod Rycerzem (Haus zum Ritter), gotycki kościół św. Jana (Kirche St. Johann), stanowiąca pozostałość po dawnych obwarowaniach miejskich wieża Schwabentor oraz liczne kolorowe bogato zdobione kamieniczki.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas