Gdańsk

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Pomorskie
Populacja: 456 591
Powierzchnia: 261 km²
GPS: N: 54°20'52.58", E: 18°39'20.32"
Gdańsk
Gdańsk - panorama
Gdańsk to miasto portowe w północnej Polsce, położone u ujścia rzeki Motławy do Wisły nad Morzem Bałtyckim. Wraz z Gdynią oraz Sopotem tworzy aglomerację miejską zwaną potocznie Trójmiastem. Gdańsk to jedno z najstarszych Polskich miast, którego początki sięgają VII wieku. Wtedy to istniała tu niewielka rybacka osada, która z biegiem czasu rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W zapiskach historycznych po raz pierwszy Gdańsk wzmiankowany jest w dokumentach pochodzących z 997 roku. W pierwszym okresie swojego istnienia miasto znajdowało się pod panowaniem książąt pomorskich. W X wieku Gdańsk został przyłączony do Polski przez Mieszka I, a w 1263 roku otrzymał prawa miejskie. W XIV wieku miasto zostało zajęte przez Krzyżaków. Rządy zakonu trwały blisko 150 lat. W 1361 roku Gdańsk stał się członkiem Hanzy, związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Wtedy to w porcie wybudowane zostały wielkie spichrze i wielki żuraw, a dynamiczny rozwój spowodował, że Gdańsk stał się jednym z ważniejszych miast Hanzy. W XV wieku miasto otrzymało liczne przywileje które wraz z dynamicznym rozwojem uczyniły z Gdańska jedno z najbogatszych miast świata. Po I wojnie światowej zostało stworzone zostało autonomiczne Wolne Miasto Gdańsk, tzw. miasto-państwo które znajdowało się pod ochroną Ligi Narodów. Pod koniec II wojny światowej miasto zostało zdobyte przez wojska radzieckie. Na skutek działań wojennych zniszczeniu uległo prawie 90% zabytkowej zabudowy miasta. Po wojnie miasto zostało w dużej mierze odbudowane.

Gdańsk - Plan

Zwiedzanie
Jednym z ciekawszych i najcenniejszych zabytków Gdańska jest usytuowany nad rzeką Motławą, na końcu ulicy Szerokiej słynny Żuraw. Ten dawny dźwig portowy obok fontanny z Neptunem jest jednym najbardziej znanych symboli miasta. Jest to także jeden z najstarszych tego typu obiektów średniowiecznej Europy. Żuraw pełni jednocześnie funkcję bramy miejskiej, która z ulicy Szerokiej prowadzi na Długie Pobrzeże. Główna trasa turystyczna wiedzie przez Drogę Królewską która prowadzi od renesansowej Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez ulicę Długą na Długi Targ. To właśnie tutaj znajduje się najwięcej zabytków Gdańska z których najważniejsze to Dwór Bractwa św. Jerzego, Złota Brama, gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta (obecnie siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk), Fontanna Neptuna (jeden z symboli miasta) oraz Dwór Artusa. Kolejnym cennym zabytkiem miasta jest usytuowany na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką, a św. Ducha monumentalny kościół Mariacki. Jest to jedna z największych ceglanych świątyń na świecie. Kościół wzniesiony został w latach 1346-1506 i pomimo burzliwych dziejów w pełni zachował swoją historyczną formę architektoniczną co poświadcza ikonografia sięgająca XVI wieku oraz bogaty wystrój wnętrza, który tworzą liczne dzieła średniowieczne. Pozostałe ważne zabytki Gdańska to m.in. XIII wieczny kościół św. Katarzyny, XIV wieczny Wielki Młyn, manierystyczny budynek Wielkiej Zbrojowni oraz barokowa Kaplica Królewska. Niektóre z zabytków miasta znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Ciekawostki
- W Gdańsku urodził się słynny astronom, matematyk i konstruktor instrumentów naukowych Jan Heweliusz (1611-1687).
Zdjęcia [167]
Gdańsk
Miasta Jarko· 469
Gdańsk
Miasta Jarko· 399
Gdańsk
Miasta Jarko· 425
Gdańsk
Miasta Jarko· 427
Gdańsk
Miasta Jarko· 410
Gdańsk
Miasta Jarko· 420
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Imperium osmańskie oraz Szwajcaria jako jedyne państwa trzecie nie uznały likwidacji Rzeczypospolitej na skutek rozbiorów. Jedna z legend głosi, że że Turcy chcąc szczególnie podkreślić fakt nieuznania rozbiorów Polski, przy każdej prezentacji ambasadorów i dyplomatów na dworze sułtana powtarzali: "Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył".
Reklama
Polub nas