Lucerna (Luzern)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Lucerna
Populacja: 76 156
Powierzchnia: 29 km²
GPS: N: 47°2'43.97", E: 8°18'28.86"
Lucerna
Lucerna - panorama

Lucerna to miasto w środkowej Szwajcarii, położone u stóp masywu górskiego Pilatus (2137 metrów n.p.m.) na północno-zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów. Miasto rozłożone jest po obu stronach wypływającej z jeziora rzeki Reuss (prawy dopływ Aare). Lucerna założona została prawdopodobnie już w pierwszej połowie VIII wieku jako niewielka osada, która zawiązała się wokół znajdującego się tu klasztoru Benedyktynów. Rozwój Lucerny jako miasta nastąpił jednak dopiero w XIII wieku, kiedy to wytyczony został w sąsiedztwie miasta ważny szlak handlowy wiodący przez przełęcz św. Gotharda. Droga ta połączyła ze sobą Europę Środkową z ogrodzonymi pasmem wysokich Alp - Włochami. W 1332 roku Lucerna jako pierwsze z większych miast przyłączyło się do związku założonego przez leśne kantony.

Lucerna - Mapa

Zwiedzanie

Obecnie Lucerna to jeden z najbardziej malowniczych i najchętniej odwiedzanych ośrodków turystycznych Szwajcarii. Na gości czeka tu niezliczona ilość atrakcji począwszy od przepięknych górskich krajobrazów, a skończywszy na ciekawej architekturze. W mieście znajduje się także przeszło 10 muzeów z których na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Transportu Szwajcarskiego. Za najcenniejszy i najciekawszy zabytek Lucerny uznawany jest stanowiący także jeden z symboli miasta spinający brzegi rzeki Reuss drewniany kryty Most Kapliczny (Kapellbrücke). Powstał w połowie XIV wieku i stanowił część ówczesnych umocnień chroniących miasto przed najazdami obcych wojsk. W XVII wieku ozdobiony został charakterystycznymi trójkątnymi malowidłami, na których przedstawiona została historia Lucerny. Zwiedzając stare miasto warto także obejrzeć XIII wieczny kościół Franciszkanów, most Plewny (Spreuerbrücke), XVII wieczny barokowy kościół Jezuitów, pozostałości średniowiecznych murów miejskich (Museggmauer) z dziewięcioma wieżami miejskimi (trzy udostępnione są do zwiedzania) oraz poświęcony szwajcarskim gwardzistom broniącym francuskiej pary królewskiej w czasie szturmu na pałac Tuilerie w 1792 roku słynny Pomnik Umierającego Lwa. Swego czasu Mark Twain nazwał go "najsmutniejszym i najbardziej poruszającym kawałkiem skały na świecie". W Lucernie organizowany jest także słynny karnawał - Luzerner Fasnacht. Impreza ta trwa od tłustego czwartku do środy popielcowej i połączona jest ze świętem pożegnania zimy. W czasie trwania karnawału przez miasto przechodzą liczne korowody poprzebieranych w kolorowe kostiumy i maski mieszkańców oraz turystów. Każdego roku miasto odwiedzane jest przez blisko 5 milionów turystów.

Zdjęcia [17]
Lucerna
Miasta Johnny· 515
Lucerna
Miasta Johnny· 523
Lucerna
Miasta Johnny· 547
Lucerna
Miasta Johnny· 483
Lucerna
Miasta Johnny· 506
Lucerna
Miasta Johnny· 513
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie Szwajcaria postrzegana jest jako schronienie dla najbogatszych. Nieskrępowani przez paparazzich i plotkarską pracę tłumnie przybywają tu zarówno greccy armatorzy, jak i playboye z całego świata.
Reklama
Polub nas