Bazylea (Basel)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Bazylea-Miasto
Populacja: 167 720
Powierzchnia: 22 km²
Strona Internetowa: www.basel.com
GPS: N: 47°33'25.96", E: 7°35'24.34"
Bazylea
Bazylea - panorama
Bazylea to zabytkowe miasto w północnej Szwajcarii, położone w dolinie Renu. Po Zurychu i Genewie jest to trzecie co do wielkości miasto Szwajcarii. Jego historia sięga czasów prehistorycznych (około 500 roku p.n.e.), kiedy to rejonach obecnego miasta znajdowała się celtycka osada. Pierwsza historyczna udokumentowana wzmianka Bazylei pochodzi z 374 roku, kiedy to wymienione zostało jest jako rzymska kolonia Basilia. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się we władanie Franków a w XI wieku stało się częścią Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W 1356 roku Bazylea została nawiedzona przez silne trzęsienie ziemi, podczas którego zniszczeniu uległa prawie cała zabudowa miasta. Wstrząsy te odczuwalne na większości terenów Europy Zachodniej i Środkowej. Do związku szwajcarskiego Bazylea przystąpiła na początku XVI wieku. Obecnie miasto składa się z podzielonych rzeką Ren dwóch części, skupiającej większość zabytków lewobrzeżnej Wielkiej Bazylei (Grossbasel) oraz znajdującej się na prawym brzegu Małej Bazylei (Kleinbasel). Do najważniejszych zabytków Starego Miasta zaliczyć możemy m in. znajdującą się na wzgórzu klasztornym i zbudowaną z czerwonego piaskowca monumentalną katedrę (Basler Münster), XIV wieczny imponujący Ratusz miejski, stanowiącą pozostałości dawnych murów obronnych miasta Bramę Spelentor, gotycki kościół św. Leonarda, XVI wieczny klasztor Kartuzów, Fontannę Tinguelyego, kościół św. Antoniego, zbudowaną w latach 1866-1869 Synagogę oraz liczne kamienice mieszczańskie. Miasto uważane jest także za główne szwajcarskie centrum sztuki. Znajduje się tu przeszło 30 różnych muzeów. Najciekawsze z nich to szczycące się bogatą kolekcją malarstwa niemieckiego Kunstmuseum Basel, prezentujące współczesne instalacje Muzeum Jeana Tinguely oraz Fondation Beyelera.

Ciekawostki
- W 1807 roku w Bazylei urodził się słynny szwajcarski matematyk i fizyk Leonhard Euler. Obecnie uważany jest on za jednego z najbardziej produktywnych matematyków w historii. To właśnie Euler wprowadził pojęcie funkcji i jako pierwszy zastosował zapis f(x), a także był autorem litery e jako podstawy logarytmu naturalnego.
Zdjęcia [11]
Bazylea
Miasta Snowman· 354
Bazylea
Miasta Snowman· 349
Bazylea
Miasta Snowman· 358
Bazylea
Miasta Snowman· 361
Bazylea
Miasta Snowman· 352
Bazylea
Miasta Snowman· 339
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Schwingen to wywodząca się ze Szwajcarii stara zabawa niemieckojęzycznych alpejskich pasterzy, która przekształciła się dziś w narodowy sport. Polega ona na ciągnięciu przeciwnika za charakterystyczne krótkie spodenki uszyte z grubego płótna. Wyrywa ten komu pierwszemu uda się przewrócić na ziemię przeciwnika.
Reklama
Polub nas