Chur to malownicze miasteczko we wschodniej Szwajcarii, położone pośród Alp Retyckich przy ujściu niewielkiej rzeki Plessur do Renu. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to Retowie (plemię zamieszkujące rejon środkowych Alp od około 500 roku p.n.e. do II wieku n.e.) założyli tu jedną ze swoich osad. Około I wieku n.e. została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy założyli tu swój obóz warowny zwany Curia Raetorum. Głównym zadaniem twierdzy miała być ochrona ówczesnych granic imperium, oraz kontrola przebiegających w pobliżu ważnych szlaków handlowych prowadzących dalej przez przełęcze alpejskie . Po upadku Cesarstwa w mieście założone zostało biskupstwo i mimo włączenia go do państwa Franków, przez stulecia pozostawało pod zwierzchnictwem dostojników kościelnych. Korzystne położenie sprawiło, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy i kulturalny Gryzoni. Rola kościoła osłabła dopiero w XIV wieku czego konsekwencją było nadanie Chur w 1465 roku statusu wolnego miasta. Wiek później miasto zostało nawiedzone przez wielkie pożary, po których przybyli tu niemieccy osadnicy. Pod ich wpływem obowiązujący od stuleci język retoromański został wyparty przez niemiecki. W 1820 roku Chur podniesione zostało do rangi stolicy kantonu i funkcję tą sprawuje po dziś dzień.
Zwiedzanie
O wielowiekowej i burzliwej historii Chur przypomina pełne krętych i wąskich uliczek stare miasto (Altstadt). Jego najcenniejszym zabytkiem jest okazała romańsko-gotycka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kathedrale St. Maria Himmelfahrt). Budowla ta wzniesiona została w latach 1171-1282 w miejscu starej, pochodzącej z VI wieku świątyni. We wnętrzu katedry warto zwrócić uwagę na przepiękny XV wieczny trójskrzydłowy ołtarz autorstwa Jakuba Russa. Pozostałe ważne zabytki Chur to m.in. pochodzący z przełomu XV i XVI wieku barokowy pałac biskupi, późnogotycki kościół św. Marcina (Martinskirche), XVIII wieczny Graues Haus z biblioteką i archiwum miejskim, późnogotycki kościół św. Regula (Regulakirche), pozostałości dawanych obwarowań w postaci wież i bram miejskich oraz przybliżające historię regionu Muzeum Retyckie (Ratisches Museum).
Ciekawostki
- Badania archeologiczne wykazały, że okolice Chur zamieszkiwane były nieprzerwanie od co najmniej od 5 tysięcy lat;
- W Chur znajduje się także zaprojektowany przez Hansa Rudolfa Gigera (autora postaci i scenografii do filmu Ridleya Scotta pt. Obcy) słynny Giger Bar.